Co jsou koronaviry - obecně? | Ženy s.r.o.

 Co to jsou koronaviry obecně – dát jim název „ smrtící“ je velmi matoucí a nešťastné…
Všude slyšíme koronavir, který nás ohrožuje, ale je to velmi nešťastně prezentováno.
Od toho se odvíjí i povinné nošení roušek, všeobecný strach a panika…
Koronaviry jsou viry, se kterými se setkáváme při běžných nachlazeních, rýmách, zánětech horních cest dýchacích, což znamená, že jsme se s ními snad všichni v životě setkali.

Především děti, které v dětském věku trpí opakovanými záněty horních cest dýchacích – rýmy… jsou z tohoto důvodu v této době více imunní. Koronaviry způsobují sekreci z nosu, kašel, horečku, bolest v krku …
Dále obecně způsobují, a to nejvíce na podzim a v zimě, onemocnění jako jsou zápaly plic či bronchitidy …
Ale nepleťme si jablka s hruškami. Momentální pandemickou situaci komplikuje vir z kategorie koronavir, který způsobuje onemocnění Covid 19.
Ale tento typ onemocnění Covid 19,přesně řečeno typ koronaviru, dle provedených a publikovaných odborných studií, nezachytí v průchodnosti směrem k nám nebo od nás žádná rouška, jen respirátor uvedené třídy.
Je velmi sporné tvrdit, že před koronavirem, který způsobuje onemocnění Covid 19, který je svými základními klinickými příznaky shodný s klinickými příznaky u jiného ( běžného) koronaviru se kterým se běžně setkáváme od našeho dětství, nás ochrání plošné nošení roušek, a to především venku …
V tomto případě bych se spíše přikláněla k psychologickému podtextu ochrany nositele roušky, neb prokázaná ochrana spočívající v používání roušky před Covid 19 nebyla zatím potvrzena žádnou provedenou relevantní celosvětovou studií. Jen je nejnověji předkládaný průzkum na 250 respondentech, a to skutečně „pouze“ na klasické koronaviry, které pro svoji „větší velikost“ rouškou tzv. „neprojdou nebo projdou“ obtížněji.
Také dle Akedemie věd ČR klasická plátěná rouška, aby posloužila jako ochrana před Covid 19 alespoň v cca 50% , by měla být složená z pěti vrstev. Otázkou pak je, co na to naše dýchací svaly, které dýcháním přes roušku namáháme daleko více, a tím je oslabujeme.
Našla jsem studii profesora Cowlinga, ze které vyplývá, že záchyt koronavirů v roušce může být až 70%, ale … opět se bavíme o klasickém koronaviru a nee, o koronaviru způsobující onemocnění Covid 19.
Proto také Světová zdravotnická organizace doporučovala plošné nošení roušek jako podpůrnou prevenci, avšak nee jako hlavní obranu nebo hlavní prevenci proti Covidu 19.
Uvádí, že pokrývka nosu a úst slouží jako ochrana před kašláním a kýcháním, tudíž u nemocných lidí.
Odborníci se skutečně nemohou shodnout, jestli u lidí nekašlajících a neprskajících je nutné plošné nošení roušek…
Nikde jsem nenašla relevantní studie, které by byly provedeny za jasně nastavených podmínek na velkém počtu respondentů.
Odborníci pouze vydávají doporučení … ale doporučeni si nelze plést s tvrdým příkazem…
Stáňa, zdravotní a vztahový kouč
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account