Letní plody plné antioxidantů: Proč zařadit ostružiny, maliny a borůvky do jídelníčku
Rybíz, borůvky, maliny, ostružiny…léto nám konečně nadělilo tyto drobné zázraky přírody, které jsou nejen chutné, ale především zdraví prospěšné! Malé plody jsou plné antioxidantů a na základě vědeckých výzkumů bylo potvrzeno, že jsou pro lidský organismus mimořádně důležité. Bobulovité ovoce snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá zvyšovat citlivost buněk na inzulín, snižují hladinu cholesterolu v krvi, obsahuje vlákninu, která ovlivňuje delší pocit sytosti, prospívají pokožce, jelikož zmírňují tvorbu vrásek, chrání tělo před rakovinou a co je nejlepší? Dají se konzumovat v jakékoliv dietě, protože mají nízký obsah cukru :-).
OSTRUŽINY
Jsou známé pro své antibakteriální, antivirové a především protirakovinové účinky. Obsahují velkou koncentraci vitamínu C a tím posilují imunitní systém. Účinné látky ostružin posilují vaziva a stěny cév, čímž působí preventivně proti procesu stárnutí, žilním chorobám a hemeroidům. A pokud jste často nervózní a ve stresu, určitě ostružiny zařaďte do svého jídelníčku.
Čaj z ostružiníkových listů působí proti zánětům sliznice dutiny ústní.
MALINY
Jsou skvělé při léčbě zánětlivých onemocnění, pomáhají zklidnit horečky, jsou mimořádně bohaté na vitamí C. Vitamín A obsažený v malinách je zase přírodním prostředkem proti očním obtížím. Vysoká koncentrace rutinu zpevňuje cévní stěny očí a zlepšuje přísun živin do těchto tkání. V čínské medicíně se maliny používají při nedostatečné ostrosti vidění a šerosleposti, a jako prostředek proti silnému krvácení během menstruace. Maliny odvodňují organismus a čistí střeva.
BORŮVKY
Borůvky jsou zvláště bohaté na karoten, chrání imunitní systém a tělesné buňky proti bakteriím a volným radikálům. Silná koncentrace vitamínu C a tříslovin podporují tvorbu žaludečního hlenu a odolnost proti virózám. Borůvky dokáží zlepšit vidění při špatných světelných podmínkách.
JAHODY
Působí protizánětlivě a antibakteriálně, díky určitým tříslovinám pomáhají odvádět z těla těžké kovy a dobře působí v případě trávících obtíží (plynatost, průjmy). Jahody jsou mimořádně bohaté na kyselinu listovou, vitamín C, draslík a obsahují mangan. Což je stopový prvek zajišťující krvetvorbu, vyživuje nervy a mozek, povzbuzuje libido, zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, podporuje činnost štítné žlázy.
RYBÍZ
Každá bobulka rybízu v sobě ukrývá až 2mg vitamínu C. Barvivo rybízu obsahuje karoten, z něhož se při látkové výměně vytváří vitamín A – chránící sliznice. Rybíz obsahuje mnoho niacinu (vit. B3 důležitý pro nervy, kyseliny pantotenové (vit. B5 důležitý pro pěkné vlasy) a draslíku. Zvlášť vysoký je podíl vápníku.
TŘEŠNĚ A VIŠNĚ
Třesně působí preventivně proti dně, jelikož snižují hladinu kyseliny močové. Obsahují přírodní barvivo antokyan, který působí na obnovu vazivové tkáně. Třesně jsou skvělou přírodní alternativou pro léčbu zánětů, parodontózy a artritidy. Třešně i višně obsahuje mnoho vitamínu C, kyseliny listové, vápníku, železa a draslíku.
Omlazují a podporují zdravý vývoj kůže, proto jsou extrakty z tohoto ovoce často součástí pleťových krémů. Působí konejšivě při revmatickém onemocnění kloubů a podporují snížení tělesné váhy.
photo credit: pixabay