Divím se, že tahle knížka nevoní na dálku. Měla by! Tolik růží, bylinek, levandule, pronikavá vůně čisté soli, bylinkových likérů a šuplíčků plných pytlíčků s nejrozmanitějšími bylinkami. Nebo teplými pláty včelího vosku. S bolavými zády jsem na ně velmi myslela a živě si jejich hřejivé voňavé včelí teplo představovala. A pečeť na úvodu knihy Léčivá domácnost.
Právě jsem objevila jednu z nejužitečnějších a nejmileji zpracovaných knih o bylinkách. Snad proto, že autorkou je apatykářka a já neodolala, abych s ní neudělala alespoň malý rozhovor.
OCHUTNÁVKA Z ROZHOVORU: Jaká autorka, taková kniha
Z něho se podělím o odpověď na otázku, jak si ona sama dobíjí „baterky“. Autorka Vladislava Mlada Jirásková odpověděla krásně: „Já ráda maluji obrazy, když už toho mám dost tak zase píšu. Pokud, se opravdu necítím dobře, tak si začnu míchat vůně a to ožiju. Třeba rozmarýn ten býval elixírem mládí a povzbuzení a je to pravda. Vždy mně dokáže otevřít srdce vůně pravé, damašské růže. Její vůně je podmanivá a má mnoho odstínů. Cítím se s ní královsky neboť je vznešená, čistá a to potom se tak cítím i já. Duše se čistí a zůstává zas dětsky čistá. Dost často piji i bylinkové čaje na pročištění těla. Na jaře pak čerstvé kopřivy, pampelišky a saláty. Nejím maso, jsem vegetariánka a tak jím hodně zeleniny i ovoce. Prospívá mi i občasný půst a méně jídla. Cukr omezuji na minimum. Snažím se zařazovat do svého života i rituály přechodu z jednotlivých ročních období. Člověk si tak více do hlouby uvědomí energii, ve které se nachází a jaká přichází. Respektuji kupříkladu zimu, která nám říká „Jdi více do sebe a odpočívej, poznávej a spi“. A tak to dělám. Když přijde únava, je to signál, že je třeba zvolnit a čistit tělo bylinami.“
A tady jsem měla pocit, že knihu, kterou paní Mlada napsala, nejen napsala, ale i srdcem procítila, že na druhé straně rozhovoru je do poslední lidské buňky a nejniternější duše právě ten člověk, který dopsal poslední textu v Receptáři z barokní apatyky. A tohle miluju na knížkách obecně. Když je jejich autor žije, když jimi dýchá, když on takový prostě JE!
Slabost pro apatyky: Ale kdo je nemá?
 Proč zrovna barokní apatyka? Snad v tu dobu bylo léčení a bylinky nejhladivější. Lidstvo bylo zdecimované po třicetileté válce, lidmi dýchá touha si odpočinout, zahladit jizvy, načerpat síly. Vděk za božskou sílu přírody, za život rozdmýchávají i různé klášterní zahrady, apatyky, lékárny a autorka se ohlíží i za významnými osobnostmi spjatými s léčitelstvím a bylinami v této době. Milovníci historie budou pohlazeni Hildegardou z Bingenu, i vznikající atmosférou různých alchymistických nauk a se spoustou lékařů a léčitelů našich tehdejších vladařů. Alchymie nám přinesla mnoho dobrého a rozkvět a zájem bylinkářství a léčitelství.  Apatyka U zlatého jednorožce, na jejímž prahu s autorkou stojíme, je jako doklad lidové moudrosti děděné z generace na generaci.
Chcete ji navštívit? Apatyka u svaté Alžběty je právě otevřená, kdykoliv budete chtít. Stačí otevřít knížku, začíst se do množství návodů, nápadů, souvislostí a vůní, které podporují obrázky, často z archívu samotné autorky.
Do léčení se dává umění
Stejně jako bylinky a masti provází nádherná vůně, tak i proces léčení by měl provázet pel umění a krásy. Vždyť vším, co v apatyce najdete a čemu se vydáte všanc, je tu proto, aby to napravilo nerovnováhu, navrátilo štěstí, spokojenost, zdraví a život.  V drobnostech…
Věděli jste, že:
Heřmámek je nejen skvělá protizánětlivá bylina, ale pomáhá i při nachlazení nebo pocitu vyčerpání?
Kontryhel je nejen ženská bylinka, ale pomůže i při hojení kožních ran a bércových vředů?
Levandule nejen podporuje nervy a zklidňuje, ale uvolní i nachlazené zahleněné průdušky?
Meduňka nejen podporuje spánek a uklidňuje nervy, ale také ve formě obkladů pomůže při nalitých bolestivých prsech nebo ulehčí vstřebávání modřin a pohmožděnin?
U každé bylinky jsem našla něco navíc, něco, co jsem nevěděla. Jako by každá věc na světě měla nějaký bonus, který zůstává skryt.
Sirupy, léčivé soli, bylinná i ovocná vína, likéry a elixíry, masti a vůně – a ke všemu dostanete návod, takže se i váš domov může stát voňavou apatykou.
Tak co, také vám tahle knížka voní na dálku?
O autorce: Vladislava Mlada Jirásková je malířka obrazů a slov, publicistka a bylinkářka. Autorka knihy Léčivá domác(t)nost a Síla léčivých polévek. Inspiraci čerpá z přírody, tradic a kořenů naší země. Nejvíc od života získala, když bydlela několik let na samotě v malé vesničce na jihu Čech. Vrátila se k sobě, do přirozenosti a lůna Matky Země. Tehdy se jí splnil sen, který měla odmalička. Chtěla se totiž stát poustevníkem v lesním království a v něm malovat, tvořit, sbírat bylinky a žít v souladu s přírodou.
I když dnes žije v městské divočině, většinu času tráví pořád v přírodě. Kráčí cestou srdce, na svých výstavách nebo seminářích inspiruje druhé. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account