Milé dámy, víte jak pomoci lidem po mozkové příhodě? Máte nějakého nemocného v rodině nebo okolí? Nikdy to není jednoduché, ale dá se to zvládnout. Tady máte trochu pomoci alespoň slovem, které psali odborníci.
7 tipů na pohodlný domov po mozkové příhodě
Cévní mozková příhoda (CMP) postihne v České republice každý rok 30 000 lidí. Její následky mohou být mírné či vážné. Často dochází k ochrnutí části těla, poruše řeči nebo zraku. Pacienti s mírnými následky jsou schopni se díky správné a pravidelné rehabilitací přiblížit či zcela vrátit do své původní kondice. Správné zdravotnické pomůcky a uzpůsobená domácnost jsou jedním z klíčových faktorů pro kvalitní, bezpečný a důstojný život člověka po mozkové mrtvici.
“V prognóze hraje velmi důležitou roli čas a intenzita rehabilitace. Míra regenerace centrálního nervového systému závisí na mnoha faktorech. Správné cvičení zpomaluje rozvoj svalové hypotrofie a spasticitu končetin. Vytvářejí se nové pohybové stereotypy, mnohé se musí člověk učit od nuly. Ale aktivní přístup zároveň znamená značné riziko nehody a úrazu. Prioritou pro pacienty po mozkové příhodě je co nejdříve vytvořit bezpečné a komfortní podmínky umožňující co největší pohybovou aktivitu,” vysvětluje MUDr. Miroslav Štimpl, praktický lékař pro dospělé s 25letou praxí. Největší zlepšení motorických a kognitivních schopností může nastat v prvních týdnech a měsících, ovšem nezřídka k němu dojde mezi 12 až 18 měsícem.
1. Podpořte cvičení a rehabilitaci
Různé rehabilitační metody (kognitivní, asistované technologiemi, alternativní) mohou pomoci, ovšem často má největší efekt cvičení motorických dovedností. Pro každou partii těla existují vhodné cviky, většinou se speciální rehabilitační pomůckou. Pro rehabilitaci jemné motoriky rukou je vhodná terapeutická hmota (podobná plastelíně), posilovače prstů či zrcadlová terapie.
Celý článek si můžete přečíst na :
https://www.nastaridoma.cz/rady-a-tipy/mozkova-prihoda-7-tipu