Je jaro, doba jako stvořená k tomu, abychom se s chutí pustili do všeho, co nám příroda nabízí. A není toho málo.
Jaro je zajisté tím nejbohatším obdobím. Konkurovat mu může jenom podzim, ale jaro stejně vládne svoji energizující silou. Jarní rostliny, bylinky a jarní zelenina jsou doslova nabité energií. Ve svém složení koncentrují celé spektrum bioaktivních látek, které rostlinku probouzejí k životu. A k životu mohou probudit i nás.
Byla by škoda, kdybychom jara nevyužili se vším všudy. Přestože výživoví experti význam lokálních (a sezónních) potravin vyzdvihují neustále, právě na jaře můžeme lokálními potravinami zaplnit takřka celý jídelníček. Jindy to tak docela možné ani není. Všude kolem je lokálních potravin více než dost, stačí si pro ně jenom sáhnout. Řeč je třeba o divokých bylinkách, které poslouží jako skvělá listová zelenina.
Zelenina jako taková roste na zahradě, zjara je to třeba zelený špenát, který skutečně posiluje organismus, nejenom kvůli obsahu železa. Plody z vlastní zahrádky jsou samozřejmě nejlepší, ale ani ti, co zahrádky nemají, nejsou ošizeny. Farmářské trhy se zjara konají v mnoha a mnoha městech. Lokální potraviny jsou nakonec k sehnání i v běžných obchodech a supermarketech, které reagují na poptávku zákazníků. A poptávka po lokálních potravinách je!
Není divu, je mnoho důvodů proč lokální potraviny upřednostnit před těmi ostatními. Přinášíme seznam těch nejdůležitějších.
1. Čerstvost
Aby potravina mohla předat své bioaktivní složení, musí být co nejčerstvější. Mnoho bioaktivních látek je nestálých, reaguje s okolím, každá manipulace je tak rizikem. Čím dále od místa pěstování, tím delší čas k nákupu a konzumaci, tím méně bioaktivních látek. Rostlina jednoduše vadne a ztrácí tak svou výživnou hodnotu. Lokální potraviny od farmářů přitom nezřídka můžete nakoupit ještě v den sklizně a když ne v den sklizně, tak hned den poté.
Výživná hodnota lokálních potravin je daná i dalšími faktory – viz dále.
2. Bezpečnost
Oči klamou. Mohlo by se zdát, že potraviny – ovoce a zelenina ze supermarketů vypadající jedna jako druhá, je hodnotnější než plody od místního farmáře roztodivných tvarů. Opak je pravdou. Aby se cizokrajné potraviny dostaly až do místního obchodu, musí být ošetřeny kvůli dopravě. Toto ošetření je nejčastěji chemické – nejenže snižuje výživovou hodnotu dané potraviny, ale současně ji také „znečišťuje“ chemií. Při dlouhé dopravě přesto hrozí kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy nebo hmyzem, krátká doprava značí nižší riziko kontaminace.
3. Zralost
Zralost souvisí s výživovou hodnotou. Pouze vyzrálé plody jsou maximálně nutričně bohaté, nevyzrálé mají výživovou hodnotu nižší, často jsou také hůř vstřebatelné a navíc ani tolik nechutnají. Přesto se v cizině sklízí ovoce a zelenina nevyzrálá. Pokud je totiž určena pro dlouhou dopravu, obstojí lépe. Dozrává pak zcela nepřirozeně, ale v obchodě vypadá lépe.
4. Přirozenost
Je jasné, že ovoce a zelenina bez chemického ošetření je pro lidské tělo přirozenější. Ale nejde jenom o chemii, jde přímo o místo původu. Dříve lidé neměli zdaleka tolik možností jako dnes. Neměli možnost jíst něco, co bylo z dálky, exotické plody často ani neznali. Vše se změnilo až v poslední době v souvislosti s globalizací a rozvojem dopravy. Organismus je však stále naprogramovaný na to, co roste poblíž, všechno exotické, jakkoli lákavé, chutné a ceněné, je pro organismus tak trochu zátěží.
5. Podpora regionu
Lokální potraviny svědčí nejenom tomu, kdo je nakoupí, ale i tomu kdo je pěstuje. Pokud je jejich pěstitel blízko, nákupem podporujete vlastní region. Když se bude dařit celému regionu, bude se dařit i vám.
6. Životní prostředí
Chemie, která se využívá k ošetření exotického ovoce a zeleniny. Pěstování bez ohledu na místní krajinu, ale na poptávku úplně jinde ve světě.
Chemie, která pomáhá k tomu, abychom sezónní potraviny nakupovali po celý rok. Skleníky a další prostředky umožňující nepřirozené pěstování a dozrávnání plodů.
Chemie, která umožňuje dopravu a také doprava samotná.
To jsou jen některé faktory zatěžující životní prostředí, které lokální potraviny eliminují. Stejně jako udělají dobře vašemu organismu, udělají dobře i organismům kolem vás – přírodě samotné. Už proto stojí za to!*heart*
6 důvodů proč se zaměřit na lokální potraviny
-
Dovolená pro Vaši pleť s francouzskou značkou GERnétic + crème GG recenze
LucijaVeselá||Krása a zdraví
S Francouzskou značkou přírodní kosmetiky GERnétic jsem se seznámila před Vánoci na setkání Beauty blogerek. A jelikož z toho...
-
Tekuté zlato: Blahodárné účinky medu, o kterých jste nevěděli
ClaudiaSrníková||Krása a zdraví
Med, tradiční sladidlo, které používáme již tisíce let, zmínky o něm bychom našli už v antické řecké mytologii. Ne nadarmo...
-
PROČ LIDI NEUSPĚJÍ PŘI HUBNUTÍ aneb jak neúspěch změnit v úspěch
HankaHavlátová||Krása a zdraví
Změňte své myšlení, změňte svůj tělesný vzhled: Průvodce krok za krokem Představte si jabloň, která má krásná jablka. Pokud...
-
Stévie
LucieGajdošíková||Krása a zdraví
Stévie: Přírodní sladidlo, které změní váš pohled na sladké Sladší než cukr, přesto zdravější Slyšeli jste už někdy...
-
Největší nepřátelé hubnutí
JezteChytře||Krása a zdraví
Osobní váha. Taky znáte ten pocit, když se po určité době snažení, dodržování jídelníčku a pravidelného cvičení postavíte...
-
Afirmace pro dalekozrakost, krátkozrakost, zánět spojivek a rohovky
Jana101||Krása a zdraví
DALEKOZRAKOST: S touto oční vadou pravděpodobně souvisí strach z přítomnosti. KRÁTKOZRAKOST: Tito lidé se většinou potýkají s podvědomým strachem...
-
Jak pročistíte svůj organismus
MarieVavrochová||Krása a zdraví
Jaro je ideální čas pro očistu organismu. Díky nezdravé stravě, špatnému životnímu prostředí a nedostatku pohybu se v našem...
-
Krásná Kurtizána od Havlíka – recenze
LucijaVeselá||Krása a zdraví
Krásná kurtizána- krém na oční okolí Pečující krém na oční okolí, uleví pleti a minimalizuje vrásky… Tak v...