Zdravím všechny čtenáře a přeji NE JEN Vám, krasný 3. Advent. Jelikož se nám svátky (s oblibou nazývané) poHODy a k-lid-u nezadržitelně blíží, přicházím s naplněním oněch slov.
1/
Posledních pár let se čím dál větší část populace snaží přes rok hodně vydělat, našetřit a konec roku trávit v teple (samo sebou není řeč o vyznavačích převážně zimních sportů). Dá se říci, že stále těch, co mají raději moře než sníh, přibývá. I když důvodem není jen větší potřeba slunce. Mnoho lidí k tomu vede tzv. útěk od všedních starostí spojených s koncem roku, z různých důvodů u každého jedince. Např. nasbírání pocitů, že když (NEuKLIDím, NEnapeču, NEmám rodinné zázemí, NEmám komu dávat dárky, NEmám plány na svátky či Silvestra) tak jsem přesto schopen žít bez odsuzování a srovnávání se s druhými.
2/
Pro ty, co si raději dělají pohodu po celý rok, aniž by měli potřebu vyrážet za hranice naší republiky, přináším inspiraci na teplo skrze saunu s vynaložením menšího úsilí a celkových nákladů. Pro někoho čistě jen zábava, prohřátí, odpoČINek, ale pro další nutná regenerace, prevence, očista. Ať to nazveme jakkoli, je možné si ji užít mnoha směry a možná zbořit nějaké předsudky, mýty, které k trávení času v “dřevěných budkách” patří 😉 Než se vůbec rozhodnete teplé “komůrky” navštívit (ať už suché či mokré, s nízkou nebo vysokou teplotou) je dobré mít rozmyšlené, s jakým cílem tam jdete. Víte? Příklady:
A) Lehce se prohřát, regenerovat, načerpat nové síly, odpoČINout si?
B) Zlepšit vzhled kůže, popřípadě sHODit nějaké to kilo, pročistit se?
C) Otužovat se, zlepšovat imunitní systém?
Napadá mě ještě mnoho dalších důvodů, ale uvádím jen ty nejčastější 🙂 Určitě mnoho osob napadne i seznámit se např. bez “pomocných zkrášlovadel“, ať NEvybíráte “zajíce v pytli”,že? *psss*
 
Ad A): Určitě se při saunování uvelebte do pozice, která vám vyhovuje. Někdo raději leží, jiní sedí, (já mám oblíbený polo-sedo-leh). Zavřete si oči a předSTAVujte si, jak Vás prohřívají sluneční paprsky, to krásně uvolňuje mysl a šetrně odbourává stres. Dejte si klasických 15 min. (na přesýpacích hodinách), pouze v případě, že jste trénovaní. Jinak tam buďte jen do pocitu tepla na celém těle, poté jděte ven. Klasické protahování se v saunách doporučuje málo. Je to i z důvodu, že v sauně není snadné praktikovat hluboký dech, který uvolňuje na všech potřebných úrovních. Ale KLIDně v sauně při poHODě, ideálně v tichu, přidejte prstovou jógu alias mudry, nějaké mantry, jenž si v duchu přeříkáváte, popřípadě si v mysli znovu vybavujete, po čem toužíte.
 
Ad B): V případě, že se chcete zbavit odumřelé kůže a vyčistit póry, je vhodné se před vstupem do sauny osprchovat hodně teplou vodou (otevírá póry). V sauně vědomě vypněte a nechte na sebe působit teplo, které uvolní skrze otevřené póry kůži a napětí. Po sauně není vhodná sprcha s ledovou vodou či skočit do bazénku, ale nejdříve celé tělo nechat skrze (kartáč, různé houbičky, rukavice, drsný menší osobní ručník) odstranit odumřelé buňky, špínu. Následně si dejte teplou sprchu s peelingem, dle libosti. (Tip na domácí peeling je kombinace: kávy, cukru, jedlé sody a soli.) Před dalším saunováním si tělo namažte tím, co od něj chcete:
uvolnit (cokoli s obsahem meduňky či levandule),
zvláčnit (tělová mléka),
zjemnit (přípravky na ztvrdlou pokožku),
zhubnout (zahřívací krémy a i se zabalit do osušky, županu).
Po druhé sauně vše smýt, ale již vodou vlažnou a po třetí sauně už jen studenou, pro zakonzervování kůže. Garantuji Vám, že i ve vyšším věku, bude vaše pleť působit svěže, přitažlivěji, zpěvněnější a pružnější.
 
Ad C): Tady po každé sauně dávat co nejstudenější vodu, ať už skrze sprchu, led či bazének. A zhluboka prodýchávat. Čas mezi saunováním trávit venku a vyplnit posilováním, dle vašich možností, schopností, znalostí a dispozic *heart*
 
Samosebou v sauně zůstat bez dotyku tělem dřevěných ploch, ale k tomu jsou k dispozici velká prostěradla, což každý ví, jen bohužel ne vždy dělá *sad*
 
3/
Svátky jsou často o velkém vyvařování a tradicích, ale ne každý je dodržuje a chce jíst v kuse od 24. do 31. 12.. A právě proto Vám přináším (kdo mě zná osobně, již možná i ochutnal) zřejmě méně tradiční a známé recepty, které mám velmi ráda. Ne všechny jsou z mé hlavy, např. hovězí se zázvorem mám od LS, celer od RS, děkuji jim za skvělou inspiraci! Zbytek je můj výmysl, jdeme na to:
HOVĚZÍ NA ZÁZVORU dle LS: mleté hovězí maso, jemně osolit a přidat sojovou omáčku a zázvor (L. jej krájí, já strouhám), promíchat, osmahnout na tuku, přidat uvařenou rýži, (já jím i samotné, nebo s chlebem, popřípadě tím plním rýžový papír či listové těsto se špenátem).
ŘAPÍKATÝ CELER dle RS: pokud je dřevnatější – oloupat, odstranit listy, celou délku překrojit na tři kusy (vzniknou Vám z toho delší tyčinky), hodit do osolené vody a uvařit. Podávat jako přílohu k čemukoli chcete nebo samostatně coby novodobou zdravou pochutinu k Tv, místo chipsů. (R. to přidává ke kuřecím křídlům či obloženým mísám, kdy je ještě nakládá do láku po okurkách, mňam).
Dále o svátcích miluji raklety či fondue, mohou být jakékoli, tam jsme opravdu bez mezí fantasie a vyšlo by to na samostatný blogo-román 🙂
 
A co se vstupu do NOVÉHO ROKU týká, tak můžete vyzkoušet následující:
Snadné jedno-chuťo-hubky dle WV:
Potřete chléb (čerstvý či opečený) oblíbenou hořčicí a nakrájíte na kostičky, zapícháte párátka a podáváte. Pozitivně u toho myslíte, vědomě dýcháte, jídlo láskou plníte.
Pracnější, leč přáteli a rodinou velmi žádané  – WV slané kuličky: Z listového těsta si připravíte čtverce, které naplníte jednou olivou (s ančovičkou nebo papričkou), pro ty, co NEmají rádi olivy, použijete nakládané cibulky (jednu do každého kousku těsta). Ze čtverečku uděláte kuličku.                                                                                                                   U toho si zpíváte, i když to třeba – dle Vás či okolí – umíte pramálo. Protože zpěv je léčivý a uvolňuje 5. čakru, jenž je spojena s otevřenou komunikací, a kdy jindy než na přelomu roku je vhodné ji rozvibrovat :), není-liž pravda?                                                 Potřete rozšlehaným žloutkem s trochou oleje, který vyberete dle chutě. Pečete odhadem 30 min.
Je to vhodné i na narozeninové párty, já je dělala vždy jen na Silvestr (má osobní a soukromá tradice) a nově jsem je připravila na oslavu svých letošních čtyřicetin, kdy jsem se cítila jako čerstvá třicátnice. Recept se ujal tak, že se tyto pochutiny podávají na velkých VIP  – zatím jen – soukromých, akcích. Nyní můžete vyzkoušet i Vy, čtenáři mého psaní.
A následující inspiro-básničkou a závěrečným přáním se s Vámi všemi v tomto roce 2019, loučím:

“Krásný třetí Advent mějte, v kruhu blízkých se vždy smějte.
Ptáčkům do krnítek něco dejte, s dětmi si o všem povídejte.”

Přeji VÁM VŠEM =
* ať se máte dostatečně rádi,
* ať vás vždy provází hojnost potřebného,

* ať se vzájemně více inspirujete a zbavíte se zloby z toho, že jste s tím NEpřišli Vy,
* a ať je pro vás žití radostí a ne jen starostí.

V roce 2020 více:
* času v přírodě (díky které můžeme volněji dýchat),
* tělesné ohebnosti (díky které můžete žít bez bolestí),
* soustředěnosti na vnitřní harmonii (díky které můžete být bez zbytečných omezení),
* příznivého počasí (díky které VŠE vzkvétá.

Ideálně v noci déšť a přes den vitamín D skrze příjemné sluneční paprsky❤️).

Vaše já, Wanda  E. V. Č. A. …. Vorlová/ wandavorlova/WV

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account