Nosit roušky je správné. Zkušený lékař Radovan Hudák přivítal nařízení vlády, aby si lidé povinně zakrývali dýchací cesty. Lékař, pedagog a autor jedné z nejrozšířenějších učebnic anatomie pro mediky a lékaře na světě ale zároveň dodává, že by se roušky měly používat s rozumem.

Jsem od začátku tvrdým zastáncem roušky všem. Byl jsem jedním z prvních, kdo po Motole běhal a upomínal kolegy, aby nosili roušky i na veřejnosti, říká uznávaný ortoped a traumatolog. „Na druhou stranu, už jsou to téměř dva týdny, co je povinné nošení roušek, a je potřeba k tomu přistoupit i z té druhé strany. To znamená, že ta rouška má být nošena, pokud je opodstatněná, pokud spolu lidé mluví nebo jsou v uzavřených prostorech. Ale pokud se nachází někde v přírodě, tak je naopak neopodstatněná a je potřeba si spíš budovat svoji imunitu a dýchat čerstvý vzduch. Někteří lidé mají jen jednu roušku a nosí ji opakovaně několik dní, na roušce se drží jak viry, tak bakterie, a vlastně si dýcháme spíš ty nečistoty, než abychom si provzdušnili plíce a vyčistili organismus,“ vysvětluje lékař Radovan Hudák.
Vládní nařízení je nosit roušku v podstatě všude kromě domova. Je to správně?

„Já si myslím, že tam nebyl čas přemýšlet a dělat nějaké výjimky. To znamená, že hned se nastolilo, že všude, kromě svých domovů. Ale jak říkám, máme to už deset dní a je potřeba zamyslet se, co se stane, až to skončí. Momentálně slýcháme, že to bude trvat ještě několik týdnů, možná měsíců. A pokud celou tu dobu budeme od rána do večera nosit roušku i v autě, na vlastní zahradě, ve volné přírodě, skoro si umím představit, že v tom lidé spí, protože je to nařízení, tak to budeme mít celou řadu špatných důsledků, které z toho vyplývají.“
Co to podle vás přinese?

Pokud se bojíme sundat si roušku i ve volné přírodě a nadýchat se čerstvého vzduchu, tak během několika týdnů naše imunita může natolik klesnout, že pak nás neskolí jen koronavirus, ale jakákoli chřipka nebo nachlazení. Pobyt v přírodě, čerstvý vzduch a celkově pohybová aktivita, jsou nesmírně důležité k tomu, abychom tu imunitu měli v pořádku.
Jak by tedy měla vypadat správná prevence?

Když vycházím z domu, tak samozřejmě mám roušku nasazenou, jsem v místě, kde se může nacházet více lidí. Ale jak jsem na ulici a vidím perimetr deseti metrů, tak je to v uvozovkách taková bezpečná zóna, kde je spousta čerstvého vzduchu a kde i když si sundám roušku, tak to není tak, jak si lidé myslí, že ten vir zůstává tři hodiny ve vzduchu. To sice je pravda, ale je to v uzavřených prostorech. To znamená. Že v otevřeném prostranství se ten vir ztratí ve vzduchu. Tím pádem je to bezpečné i na ulici, pokud široko daleko nikoho nevidím, nebo pokud jsem v parku, tak si ji sundat a pokud se k někomu přiblížím, tak mám možnost ho obejít v bezpečné vzdálenosti pět až deset metrů nebo si tu roušku znovu nasadím, projdu ten úsek a sundám si ji znovu.
Je správné uvádět počty zemřelých na koronavirus?

Přes 25 % lidí má obezitu, cukrovku druhého typu má přes 10 %. To je milion lidí v Česku. A abychom sledovali denně, že pět lidí zemřelo na cukrovku a čtyři lidi na infarkt, vlastně by byly stále jen titulky, jak lidé umírají. Ta úzkost, deprese, strach z onemocnění a ze smrti by v nás jen rostl. Takže ta data je potřeba vnímat, ale stačí se na to podívat ráno, znovu večer a vnímat, zda se situace zlepšuje nebo zhoršuje. Ale v obecném měřítku, si myslím, že to spíš lidem ubližuje, strachem z onemocnění a ze smrti. Kdybyste přišli do nemocnic a všude by tam svítilo, kolik lidí má rakovinu, kolik lidí dnes zemřelo, tak rozhodně by vám to nepřispělo tomu pocitu, že vám pomohou, že vás zachrání. Pojďme dávat čísla, kolik lidí se dnes narodilo. Kolik lidí se vyléčilo a nejen z koronaviru, ale z onkologických onemocnění, z jiných infekcí. Pojďme to brát trochu pozitivně, že to má dobrý směr.
 
 
Zdroj: https://tn.nova.cz/clanek/ucitel-ceskych-lekaru-rousky-vsem-ale-s-rozumem-radi-kdy-ji-nenosit.html?fbclid=IwAR3IdkQwu3BsW3JTEc5zQEVMA-cj16H6OvPxLg1ZU2GAinu0G9h8tD0TGRE

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account