Jak zapůsobit u přijímacího pohovoru
Jak zapůsobit u přijímacího pohovoru tak, aby na vysněnou práci vybrali právě vás, radí Jana Bártíková.
Moje kamarádka Lenka mi vyprávěla, že vyzvedává každé odpoledne svoji dceru ze školy. Každý den po skončení vyučování je na školním dvoře spousta dětí z mnoha tříd stejného věku. A Lenka se každý den snaží poznat, které z těch dětí je její dcera…
Než Lenku odsoudíte jako tu nejhorší mámu na světě, musím vám pár věcí vysvětlit. Lenka žije se svou rodinou v Londýně. Její dcera chodí do školy, kde všichni žáci nosí uniformy. Takže všechny děti jsou oblečené stejně a poznat hned to svoje, to je výzva pro každou maminku…
Pojďme se na tu situaci podívat trochu podrobně. Lenčina dcera Natalie je světlovlasá culíkatá holčička. Podle Lenky je ve stejném ročníku tak 50% děvčat. Asi tak 60% má světlé vlasy s culíky. A tak je pro Lenku obtížné na první pohled najít svoji dceru mezi tolika světlovlasými culíkatými holčičkami ve stejné uniformě.
“A jak ji nakonec poznáš?” ptala jsem se. “Hledám ty malé drobnosti, kterými se Natálka liší do ostatních”, řekla mi.
“Například nosí tašku, na které jsou barevné kočičky. Mám. Při chůzi spíš hopsá. Mám. Má hodně kamarádek a většinou si s nimi před odchodem domů povídá u houpaček. Mám. Vlastně každý den si procházím svůj kontrolní seznam Natálčiných odlišností a většinou ji najdu docela brzy.”
Lenka si o tom povídala s dalšími maminkami a zjistila, že všechny mají podobný problém. Všechny bojují s uniformností svých dětí ve škole a hledají právě ty drobné odlišnosti, podle kterých své děti na dvoře najdou.
Proč vám vyprávím tenhle příběh?
Díky tomuhle příběhu jsem si uvědomila, jak často se v životě s uniformitou setkáváme. A když s uniformitou svých dětí bojují maminky na školním dvoře, tak co teprve personalisté, kteří se snaží rozlišit kandidáty, které vůbec neznají! Jak obtížné to pro ně musí být, když se probírají hromadami životopisů, které “nosí stejnou uniformu”!
Jak rozpoznají ty správné kandidáty?
Co pomůže kandidátům vystoupit z davu a získat pozornost? Personalisté většinou také mají svůj kontrolní seznam… A pokud chcete, aby podle svého kontrolního seznamu našli právě vás, tady je několik strategií, jak toho dosáhnete.
1. Budujte si profesionální vztahy.
Říká se tomu “Networking”. Ale to podstatné je vybudovat si skutečné, profesionální vztahy, kde funguje dávání, povídání, spolupráce a sdílení. To jsou ty vztahy, které vám pomohou k úspěchu, ze kterých získáte skvělá doporučení na nové pozice a díky kterým vystoupíte z davu.
2. Používejte svoji “supersílu”.
Nejen obrazně, ale i doslovně. Vzpomeňte si na obtížné situace, ve kterých jste kdy byli. Na těžká rozhodnutí, která jste museli udělat. Důležité úkoly, které jste řešili. Pak se sami sebe zeptejte: Jaká to byla situace? Co jsem dělal/a? Co se stalo a jaký byl výsledek?
Jakmile si zodpovíte tyhle otázky, dokážete identifikovat svoji super sílu a ty situace, kdy ji dokážete použít. Použití vaší supersíly vychází zevnitř, z vás a navenek se projeví v situacích a projektech, ve kterých jste zapojeni. Je to pocit, který vás dovede k úspěchu. Použití vaší super síly vás rozhodně vyvede ven z davu.
3. Vyprávějte působivý příběh
Maya Anglou řekla: “Přišla jsem na to, že lidé zapomenou, co jste řekli, zapomenou, co jste udělali, ale lidé nikdy nezapomenou, jak se s vámi cítili”. A vyprávění působivých příběhů je skvělý způsob, jak v lidech vyvolat pocity, díky kterým na vás nezapomenou.
Takže – podělte se o příběhy, díky kterým jste tím, kým jste a děláte to, co děláte. Jaké jsou ty klíčové momenty vašeho života? Díky jakým úspěchům máte své jedinečné schopnosti a hodnotu? Vyprávějte o sobě tyhle příběhy a díky nim si vás lidé zapamatují.
Jaké příběhy můžete vyprávět? Jaké jsou vaše další nápady, jak vystoupit z davu?
Krásný den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci a LinkedIn konzultant
Zdroj foto:Pixabay.com