Mužské křestní jméno Radim má slovanský původ. Jedná se zřejmě o zkrácenou podobu jmen Radimír či Radamir. Jméno se překládá ze staroslovanského slova „raděti” s významem „starat se”. Druhá část jména „mir” (ze jmen Radimír a Radamir) se překládá jako „uspořádání” či „shromáždění”. Jméno se tak ze staroslovanštiny vykládá jako „ten, kdo se stará o shromáždění”, potažmo „velitel”, „organizátor”. Dalšími výklady jména jsou i „ten, kdo se stará o mír”, „ten, kdo má rád svět” (staroslovanské slovo „mír” znamená „mír” i „svět”, resp. „svět bez války”). Dle novodobého znění je významem jména „radostný”, „radující se” (ze slova „radovat se”).
Radim je příjemným jménem. Pozitivní výklad jména je spojený s radostí, muž jménem Radim by tak měl dělat každému jen radost.
Mužské křestní jméno Radim je zřejmě zkráceninou jmen Radimír či Radamir (Radmir). Ženským protějškem mu pak jsou jména Radimíra, Radamira aj. Domácky jméno nabývá podob Ráďa, Rada, Radimek, Radimeček, také Radek, Radeček, Radouš, Radoušek, Radínek aj.
Jméno Radim se užívá i ve slovenštině nebo ruštině. Bulharská podoba jména je Radin, srbochorvatská Radič.
V naší zemi žije více jak 20 tisíc mužů tohoto jména.
Jméno nosí například herci Radim Fiala či Radim Novák, hudebník Radim Hladík, známý z kapely Blue Effect. Nositelem jména je i populární český sexuolog Radim Uzel nebo fotbalový útočník Radim Holub.