Mužské křestní jméno Marcel je latinského původu. Údajně pochází z římského Marcellus, to je zdrobnělinou jména Marcus. Jména jsou odvozena od římského boha války, kterým byl Mars. Doslovný překlad jména je „náležící Martovi”, „náležící bohu války”. Marcel se přeneseně vykládá také jako „bojovník”, resp. „malý bojovník”.
Jméno Marcel má své kořeny v hluboké historii. Přesto je i v současnosti atraktivním jménem, které svému nositeli dává do vínku sílu a odvahu bojovníka.
Mužské křestní jméno Marcel se ve staročeštině používá i jako Marcelín. Ženským protějškem jména je Marcela. Domáckými variantami jména jsou Marci, Marcelek, Marcelínek, Macek, Máca, Macouš apod.
Jméno Marcel se vyskytuje i ve slovenštině, rumunštině, srbochorvatštině nebo francouzštině. Anglická podoba jména je Marcellus, německá Marzellus. Španělé jméno užívají jako Marcelo, Italové jako Marcello. Maďarská verze jména je Marcell, ruská Markell.
V naší republice žije zhruba 8 500 mužů tohoto jména.
Mezi nejznámějšího nositele tohoto jména v naší zemi patří herec a dabér Marcel Vašinka. Ve světě hudby se pohybuje Marcel Zmožek, český textař, skladatel a zpěvák. S hudbou začíná koketovat i mladší bratr Jana Bendiga – Marcel Bendig, vystupující pod uměleckým jménem Marsell. I u nás je dobře známý slovenský kuchař oceněný dvěma michelinskými hvězdami, který vařil i pod světoznámým Jamiem Oliverem Marcel Ihnačák.