Benedikt je prastarým křesťanským jménem. Jde o mužské křestní jméno původem z latiny. Vyvinulo se z latinského slova „benedictus“, které se dá přeložit jako „blahoslavený“ nebo „požehnaný“. Kořeny jména sahají až do hebrejštiny. Již asi v 6. století př. n. l. mělo být v podobě Báruch jménem písaře proroka Jeremiáše. Od té doby se stalo jménem mnoha řeholníků i křesťanských papežů. Česká podoba jména je Blahoslav, řecká pak Makarios nebo Makar.
Pro někoho se jméno Benedikt může zdát zastaralé, někdo dokáže ocenit jeho křesťanský původ a význam, někdo jméno vidí jako honosné, vhodné pro úctyhodného muže. Jisté je, že jméno zní jako zvon a má nezaměnitelný charakter.
Mužské křestní jméno Benedikt se v češtině vyskytuje i ve variantách Beneš, Benek nebo Benda (často užívaných jako příjmení). Domácky se Benedikt může označovat jako Ben nebo Béna.
Jméno Benedikt zná i němčina, srbština nebo ruština (ta užívá i variantu Venedikt), angličtina jméno užívá jako Benedict nebo Bennet, francouzština jako Benoît, španělština jako Benito, italština jako Benedetto. Maďaři jméno znají jako Benedek, Slováci jako Beňadik.
Jméno je u nás užíváno jen sporadicky, nosí ho zhruba 4 stovky chlapců a mužů.
Významným křesťanským nositelem jména byl svatý Benedikt z Nursie, který žil na přelomu pátého a šestého století. Má být autorem tzv. Benediktovy řehole a zakladatelem Řádu svatého Benedikta, nejstaršího mnišského řádu v Evropě. Nositelem jména byl i velmi uznávaný český botanik, spisovatel a zahradník Benedikt Roezl. V současnosti toto jméno dali svým synům i herec Roman Vojtek, syn Benedikt Vojtek pochází z jeho prvního manželského svazku. V roce 2018 porodila svého prvního syna Benedikta Laško televizní moderátorka Gabriela Lašková.