Psycholožka Terra Řeháková vám dá praktické rady, jak na to. Není to složité. Čtěte!

Odměňte se za každý úspěch

Každý začátek roku se odvíjí pokaždé stejně nebo podobně. Člověk se nadchne pro změnu, pro tu dlouho očekávanou změnu, která tentokrát přeci musí vyjít. Musí. Nový rok, nové možnosti, nový důvod pro změnu jídelníčku, začátek cvičení, urovnání rozbouřených vztahů. Většina z nás se dokáže první týden držet, vše dodržují jak si slíbili. V druhém týdnu se polovina kandidátů na onu velkou změnu vzdá, někdy se slovy: „Začnu zase v pondělí,“ které pondělí, to už není tak jasné. Třetího týdne se „dožije” pouze malé procento a celkové změny ještě méně. Jak je ale možné celkovému zklamání předejít?

Přemrštěná očekávání
Někdy jsme až příliš ambiciózní co se týká změn. Chceme vše najednou. První důležitá otázka ale zní: „Je toto změna, kterou opravdu chceme, nebo je to změna, kterou po nás vyžaduje okolí?“ Pokud na tuto otázku odpovíme upřímně, přiblížíme se budoucímu úspěchu. Nelze se změnit, pokud to skutečně nechceme my sami.

Trpělivost je základem správně stanoveného předsevzetí. Na příklad jsme-li kuřáci, nemůžeme z dvou krabiček za den přestat úplně. Bylo by to příliš bolestivé nejenom pro naši psychiku, ale i tělo. Musíme si stanovit realný cíl. V tomto případě postupně snižovat denní přísun cigaret. Tak si může tělo i mysl zvyknout na menší příjem nikotinu. Zároveň k sobě musíme být fér, klopítnout může každý. Neházejme proto hned pověstnou flintu do žita. Lepší je se soustředit na to, proč se tak stalo a jak tomu nejlépe příště předejít.

Několik velikých změn naráz
Je obvyklé, že většina z nás chce více změn, pokud možno najednou. Razantní změny potom neprospívají ani tělu, ani psychice. Pokud je několik oblastí, ve kterých se chceme změnit, udělejme to postupně. Krok za krokem, nebo-li „baby-steps“. Sepišme si veškerá nová předsevzetí na papír, očíslujme je dle priorit a na každou změnu si vytyčme časový úsek. Během prvních pár měsíců se můžeme úplně soustředit na jednu aktivitu, které dáme maximum. Až nám nový návyk přijde přirozenější a sympatičtější (změny jsou vesměs nepříjemné, ale důležité), můžeme přidat další bod ze seznamu.

Plánování
Každé předsevzetí si zaslouží svůj individuální plán. Ne „rychloplán“ v hlavě, ale na papíře sepsaný plán, který se může stát takovou osobní smlouvou. Na příklad si můžeme zapisovat do diaře své denní úspěchy k danému předsevzetí. Čím strukturovanější plán budeme mít, tím větší šance je, že ho dodržíme. Při pocitu, že budeme chtít „podvádět“, se stačí podívat na dosavadní úspěchy, a tak se opětovně motivovat.

Ocenění
Je důležité si být vědom svých úspěchů. Musíme se odměňovat za zdařený den, za pokoření dalšího cíle, ale i třeba za uklouznutí, které nás nevyvedlo z míry a naskočili jsme zpět na plán. Každý den nás činní silnějšími, a proto si zasloužíme ocenění. Nemusí to být veliký dar. Stačí i malé radosti. Například oblíbený časopis, dobrá kniha, pěkný svetr, či oblébené ovoce. Každodenní maličkosti, které bereme jako samozřejmost nyní budou příjemnou součástí naší vytoužené změny. Buďme vděční.

I když změna může být bolestivá, je nepříjemná, protože měníme dobře zajeté cykly v našich životech, dokáže být i důležitá, může nás naplňovat a osvobozovat. To stojí za zkoušku a dotažení do konce. Tak hodně štěstí!
Terra Řeháková

www.poradenstvi-counseling.cz
 

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account