…. podle starých lidových pranostik se věří, že ledňáček nosí štěstí.
 
Pokud budete mít štěstí, zahlédnete při svých vycházkách přírodou překrásně zbarveného modrooranžového mystického ledňáčka říčního (Alcedo atthis).
 

Podle australských tradic  dokonce děti přináší ledňáček.
 

 
Známé je pak vyobrazení ledňáčka v Praze na Staroměstské mostecké věži.
 
Na věži se nachází několik ptáčků ledňáčků, kteří byli oblíbeným symbolem krále Václava IV. (syna Karla IV.). K ledňáčkovi se váže pověst o krásné lazebnici Zuzaně. Ta se měla do Václava IV. zamilovat a vysvobodit ho z věže, do které byl uvězněn nespokojenou českou šlechtou. Ledňáček je také považován za symbol lidské duše, který prý dokáže ochránit stavby před bleskem, utišit bouři či rozmnožovat skryté poklady.
 
Tento malý pestrobarevný ptáček se anglicky nazývá kingsfisher, německy Königsfischer – což znamená královský rybář. A právě královský rybář byl důležitým prvkem v mytologii svatého grálu, představoval jeho strážce a ochránce.
 
Původně, tedy starohornoněmecky, se tomuto ptáčku říkalo Ysanfogal nebo Ysarnfogal, tedy „železný pták“, a to podle jeho kovově lesklého peří. Dalším vývojem se původní název zkomolil na Eisvogel vzhledem ke zvukové podobnosti germánských slov *lsarna – „železo“ a *isa – „led“, německy potom Eisen a Eis.
Vzhledem ke svému výraznému zářivému zbarvení se zelenavými odlesky dostal i své druhé jméno, a to „létající drahokam“.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account