Významný den pro oceány byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru v roce 1992. Lidem má připomínat význam a životadárnou roli těchto vodních ploch. Ochrana moří se zatím zaměřuje hlavně na pobřežní ekosystémy a tropické korálové útesy, ale v poslední době vědci varují také před ničením hlubokomořských ekosystémů. Samotný svátek se začal slavit až pár let později, první oslava proběhla v roce 2009.

První oceány se objevily na Zemi asi před 4 miliardami let. Tvoří obrovskou vodní plochu a pokrývají více než 70 % Země. Podle dat OSN žije v oceánech zhruba 0,7 až jeden milion živočišných a rostlinných druhů a miliony bakterií a virů. Významná část mořské biodiverzity však nikdy nebyla prozkoumána.

Evropská komise v lednu ve Štrasburku v souvislosti s ochranou oceánů navrhla, aby byly do roku 2030 všechny plasty recyklovatelné. Rovněž chce významně omezit využívání plastů pro jednorázové užití a zakázat úmyslné používání mikroplastů. Podle komise Evropané ročně vygenerují zhruba 25 milionů tun plastového odpadu, ale k recyklaci se shromáždí pouhá třetina.

Znečištění moří plasty bylo významným diskuzním bodem i na prosincovém setkání v keňském Nairobi, které organizoval Program OSN na ochranu životního prostředí. Signatáři se zavázali sledovat množství umělých hmot vypouštěných od oceánů. Podle expertů by totiž v případě pokračování současného trendu bylo v mořích za 33 let více plastů než ryb. V současnosti se do moří ročně dostává zhruba osm milionů tun umělohmotných předmětů, jako jsou lahve nebo obaly, které hubí mořský život a zprostředkovaně pronikají do lidského potravního řetězce.

OSN také tvrdí, že pokud se lidstvo bude chovat jako doposud, bude v roce 2050 v oceánu více plastů než ryb a plasty budou také trvale v útrobách 99 % mořských ptáků. Podle webu Ekolist by však stačilo udělat v našich životech pouze pár malých změn: recyklovat odpadky a věci zbytečně nevyhazovat. Snažit se používat předměty, dokud fungují, a následně je opravovat. Třeba nakupovat s vlastní nákupní taškou.Ovlivnit stav oceánů totiž můžeme, i když nebydlíme v jejich bezprostřední blízkosti. Velké množství plastů se do oceánů dostává z řek. Ročně jimi přiteče 1,15 až 2,41 tuny umělohmotného odpadu.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account