Legenda televizní zábavy. Označení odvážné u někoho, kdo nikdy nehrál ve filmu, ani nebyl klasickým divadelním hercem, jméno Felix Holzmann však zůstává v povědomí široké veřejnosti i dlouhá léta po jeho úmrtí. Originální scénky s mužem ve slamáku a s výraznými brýlemi patří stále k tomu nejlepšímu, co nabízejí televizní archívy. Felix Holzmann se narodil v Teplicích, ale vyrůstal v Litoměřicích, kde i později trvale pobýval. V Ústí nad Labem vystudoval obchodní školu, otcovy snahy mít z něj úspěšného podnikatele jakým byl on sám, se však minuly účinkem. Felix od dětství jevil náklonnost k divadlu, jeho vzory byli Vlasta Burian a dvojice Voskovec-Werich, obdivoval také svět cirkusu a klaunů, kde nakonec našel své zázemí. V roce 1945 se Felix Holzmann oženil a s manželkou Evou, s níž se seznámil již před válkou, měl dceru Irenu.
Po druhé světové válce vystřídal Felix Holzmann několik zaměstnání, zároveň začal vystupovat na estrádách, osudové setkání s ústeckým konferenciérem Františkem Budínem vyústilo v dlouholetou spolupráci, která však nakonec skončila díky tomu, že Budín se nechtěl vzdát svého civilního zaměstnání. Jejich první společná scénka Bendžo z roku 1951 měla u diváků úspěch řadu let, přišly i první nabídky z televize a skeče dostaly prostor i před kamerou. V šedesátých letech přesídlil Holzmann do Prahy a několik let vystupoval s orchestrem Karla Vlacha. Kromě Františka Budína vystupoval Holzmann s Milanem Nedělou nebo Viktorem Maurerem a postava věčně natvrdlého, přitom ale výborně glosujícího a v diskuzi vesměs vítězného outsidera postupně zvyšovala jeho kredit. Felix Holzmann byl perfekcionistou a jestliže jeho výstupy měly být zaznamenány televizní kamerou, několik let předtím na nich pracoval a pečlivě sledoval reakce diváků. Dostavily se i nabídky od filmu, ty ale Holzmann striktně odmítal, chtěl být vždy sám za sebe a trval na vlastních autorských výstupech.
Stoupající tendenci úspěchu Felixe Holzmanna zastínila náhlá smrt jeho první lásky a manželky Evy, která v roce 1970 spáchala sebevraždu. Pokračování v práci napomohl druhý sňatek s Barbarou Greif, výrazně mladší zpěvačkou, která uváděla jeho vystoupení v Německu, kde Holzmann díky výborné znalosti němčiny působil často, mimo jiné byl hostem koncertních programů Karla Gotta. Mezitím stoupala jeho popularita i v Československu a se svými výstupy slavil úspěchy v zábavných televizních pořadech, zvláště těch silvestrovských. Vlastního televizního pořadu se dočkal až v 80. letech (HUMORIÁDY FELIXE HOLZMANNA, 1986). Právě odsud pocházela jedna z nejslavnějších scének Včera, dnes a zítra, v níž výjimečně jeho partnerkou byla žena (Iva Janžurová). Jeho výstupy byly zaznamenány také na gramofonových deskách.
Po druhém sňatku žil Felix Holzmann trvale v Německu, do Československa se ale často vracel, jednak pracovně, ale i do milovaných Litoměřic. Stále příležitostně vystupoval v televizi, krátce před smrtí spolu s manželkou několik let působil na zaoceánském parníku. Felix Holzmann zemřel v Chemnitz (Saská Kamenice) 13. září 2002 ve věku 81 let. Jeho umění zůstává zachováno na desítkách zvukových nosičů, zatím naposledy Holzmannovu osobnost zmapovalo profilové 3 DVD Včera, dnes a zítra (2011).

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account