Mistr Jan Hus je bezesporu významnou postavou našich dějin. Narodil se kolem roku 1370 v Husinci a byl římsko-katolickým knězem, reformátorem a kazatelem a bezesporu jedním z nejvýznamějších českých středověkých myslitelů. Vyučoval na pražské univerzitě a v náboženských pracech kritizoval mravní úpadek církve, za čož ho Katolické církev označila za kacíře.

Následoval kostnický koncil, kde byl jako kacíř odsouzen a následně upálen, neboť odmítl odvolat své učení. Byl upálen i přes to, že císař písemně zaručil jeho bezpečnost. Jako reformátora jej Katolická církev uznala až v moderní době, kdy tak učinil papež Jan Pavel II.

1. Stalo se to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415.

2. Jan Hus byl odsouzen jako kacíř a upálen pro své učení o nápravě církve, která procházela morálním úpadkem.

3. Husova smrt následně vyústila v husitskou revoluci.

4. Jan Hus je dnes uctíván pravoslavou církví jako svatý mučedník

5. V roce 1999 byl Jan Hus označen za reformátora církve samotným papežem Janem Pavlem II, který veřejně politoval jeho upálení.

6. K odkazu Jan Husa se vedle husitů hlásí i další církve. 

7. Jan Hus byl jedním z prvních reformátorů církve na světě, který téměř o jedno století předběhl své více známé následníky – reformátory Luthera, Kalvína a Zwingliho.

8. Jan Hus se také zasadil o vývoj českého jazyka – odstraněním spřežek a zavedením diakritiky.

9. Pomník mistra Jana Husa stojí v Praze na Staroměstském náměstí, byl odhalen roku 1915, k pětistému výročí Husova upálení a je národní kulturní památkou.

10. Jako státní svátek bylo výročí upálení Jana Husa vyhlášeno až v roce 1990.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account