Na dnešní den vychází smutné 13. výročí od skonu jednoho z nejlepších českých swingařů druhé poloviny 20. století pana Karla Hály.

Mimořádný zpěvák se narodil 2. října 1933 v Hradci Králové. V devíti letech přišel o otce, kterého Němci zatkli za odbojovou činnost a nakonec zastřelili v Kobylisích v roce 1942. O dva roky později gestapo zatklo i maminku, která prožila zbytek války v koncentračním táboře Mauthausen a v roce 1947 zemřela na následky věznění. Naštěstí se o Karla postarala starší sestra Regina, která ho připravila k přijímacím zkouškám na konzervatoř jako hráče na kytaru.

Přijat byl na první pokus, protože zkušební komise tehdy přihlédla i k tomu, co Karel a jeho rodina za německé okupace přetrpěli. Navíc měl nový student i nesporný talent. Členové komise si ale všimli jeho pohybového nadání, a tak nakonec začal studovat balet.

Po dvou letech pak přešel ze zdravotních důvodů na zpěv. Ten mu šel podstatně lépe, jeho sametový baryton a sklon ke swingování ho ke zpívání přímo předurčily. Po absolvování konzervatoře dostal bez problémů angažmá v Armádní opeře, v níž účinkoval necelé tři roky. Pak byla scéna zrušena a Hála přešel do pražského Hudebního divadla Karlín. Účinkoval ale také v Divadlech ABC, Rokoko a Apollo a právě z této doby pocházejí jeho nesmrtelné hity Já žil, jak jsem žil, Můj otčenáš či Dej mi pár okovů a spousta dalších.

Zpíval s orchestry Gustava Broma, Karla Krautgartnera, Českého rozhlasu i Československé televize a díky svým úspěchům a proslulosti si mohl dovolit přejít v roce 1972 jako jeden z prvních českých umělců takzvaně na volnou nohu.

Český král swingu, který svou lysou hlavu vyvažoval mužným zjevem, byl typický bohém. Miloval dobré jídlo a ženy. Za život byl celkem pětkrát ženatý. Nazpíval neuvěřitelných tisíc osm písní, k těm nejslavnějším patří Ona je krásná, Dívka toulavá, Růžová nálada či Hádej, Matyldo.

Přestože byl celoživotně silným kuřákem, neměl prakticky až do smrti žádné subjektivní zdravotní problémy. Zemřel náhle v pražské Nemocnici Na Homolce. Příčinou smrti bylo prasklé aneurysma břišní aorty. O této své těžké nemoci do poslední chvíle života nevěděl.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account