UNICEF = United Nations International Children’s Emergency Fund. Tato zkratka při vzniku UNICEF znamenala v češtině “Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci”. UNICEF byl založen v roce 1946 hned po druhé světové válce. Jeho cílem bylo pomoci dětem, které postihla 2. světová válka.
Časem se název UNICEF postupně změnil na United Nations Children’s Fund, ale původní zkratka zůstala zachována. UNICEF je součástí Organizace spojených národů (OSN), kde se specializuje na programovou pomoc strádajícím dětem celého světa a na krizovou pomoc v situacích katastrof.
Věděli jste, že každou hodinu na světě umírá přibližně 1200 dětí mladších 5 let – většina z nich v rozvojových zemích a z důvodů, kterým lze předcházet? Například každý den umírá v šedesáti nejchudších zemích světa přibližně 30 tisíc dětí, protože nemají vakcíny, které dávno existují. Děti do pěti let jsou nejvíce ohroženou skupinou populace.
Cíle UNICEF
Hlavním cílem UNICEF je pomoci dětem na celém světě bez rozdílu rasy, pohlaví a původu. Usiluje o snížení úmrtnosti dětí mladších 5 let. UNICEF chce, aby děti měly právo na zdraví, přiměřenou výživu, vzdělání, ochranu před konflikty, týráním, prostě od všeho zlého. Stále však milionům dětí, zejména v rozvojových zemích, jsou tato základní práva dosud odpírána.
Působení UNICEF
UNICEF trvale působí ve 192 zemích světa, z nichž ve více než 150 pomáhá dětem přežít a zlepšit jejich životní podmínky. Spolupracuje s vládami příslušných zemí a místními organizacemi – pomáhají s rozvíjením a podporováním dlouhodobých programů. UNICEF poskytuje i okamžitou pomoc dětem i ženám tam, kde nastala přírodní katastrofa či válka.