Mezinárodní den svobody tisku si připomínáme od roku 1993, kdy ho Valné shromáždění OSN ustanovilo jako vzpomínku na 3. května 1991. Tehdy byla přijata Windhoekská deklarace pro nezávislá, svobodná a pluralistická média v Africe a na celém světě. Tento den má připomenout, že média by měla být celosvětově svobodná a nezávislá, a také důležitost informací, hlavně těch nezkreslených, v dnešním světě.
Svoboda tisku představuje právo na svobodné šíření hromadných sdělovacích prostředků, tj. tisku, rozhlasu, televize a dalších masmédií (včetně internetových) spočívající zejména v necenzurovaném zveřejňování informací a názorů. Svoboda tisku má zajišťovat svobodné utváření názorů. Podrobnosti v jednotlivých zemích obvykle upravují zákony o médiích, zejména tiskový zákon. Myšlenka svobody tisku byla vyvinuta zejména v období osvícenství.
V celosvětovém měřítku jsou v oblasti ochrany svobody tisku významnými aktéry Reportéři bez hranic (z francouštiny Reporters sans frontières, RSF), nevládní organizace založená roku 1985, která sídlí v Paříži. Toto neziskové sdružení brání nezávislost novinářů a médií před politickým, korporátním nebo náboženským vlivem, střetem zájmů a jinými nátlaky, které by mohly stát v cestě pravdě a přístupu k informacím. RSF dokonce předkládá legislativní návrhy s cílem zlepšit vnitrostátní zákony ovlivňující média, a snaží se posílit mezinárodní ochranu novinářské svobody.