Jedna z našich neznámějších hereček a dabérek, paní Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze a dnes se dožívá významného životního jubilea.

K herectví se dostala už jako malé dítě díky mamince. Ta přišla do Prahy jako služebná, jejíž vášní bylo divadlo. „V srdci chovala představy o voňavějším životě. Zapsala mě do baletu. Pak do komparsu,“ vzpomínala herečka na dětství v jednom z rozhovorů. Kariérní začátky Před kamerou se malá Jiřinka objevila již v šesti letech ve filmu Pižla a Žižla, po němž následovaly snímky Zlatý člověk a Madla zpívá Evropě.

Dospívající Jiřina, která pracovala jako učitelka na základní škole v Ostravě, se nakonec jednoho dne přihlásila na DAMU. Tam uspěla až napotřetí. V 50. letech musela čelit kruté realitě, kdy byl její otec František Bohdal odsouzen na patnáct let do věznice ve Valdicích. Důvodem bylo to, že ukrýval ministra Benešovy exilové vlády Ladislava Karla Feierabenda. Soud čin klasifikoval jako napomáhání k velezradě.

Tehdy teprve třiadvacetiletá herečka musela sama živit celou rodinu. Po studiu začínala u Jana Wericha v Divadle ABC, poté přešla do vinohradského divadla. Spolupráce s Werichem je dalším důležitým momentem v jejím životě – ukázalo se totiž, že se scházela se Státní bezpečností, která měla zájem o informace o Werichovi. Bohdalová je údajně odmítla předávat, StB ji však od té doby vedla ve svých archivech jako agentku. Až před několika lety se domohla výroku soudu o tom, že ji StB evidovala neoprávněně.

Ve filmu Jiřina zářila od 60. let jako Dáma na kolejích, ale také ve snímcích Ženy v ofsajdu nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Její životní role pak přišla v trezorovém filmu režiséra Karla Kachyni Ucho, kde se setkala se svým druhým manželem Radoslavem Brzobohatým (jejím prvním mužem byl Břetislav Staš, se kterým má dceru Simonu). Ani toto manželství ale nevydrželo. Jak s Brzobohatým, tak se Stašem ale herečka i nadále udržovala přátelství.

V normalizační televizi si velkou oblibu získal zábavný pořad Televarieté, v němž herečka vystupovala po boku Vladimíra Dvořáka. Kromě toho propůjčila hlas dětským animovaným postavičkám Rákosníčkovi a Křemílkovi s Vochomůrkou. Po listopadu 1989 ztvárnila dvě velké role – první v pohádce Nesmrtelná teta a druhou ve filmu Fany. A za obě získala Českého lva.

Jiřina Bohdalová se kromě divadla stále objevuje na obrazovce. Byla pravidelným hostem v mnoha televizních Silvestrech, hrála v seriálu Pojišťovna štěstí nebo v cyklu detektivních příběhů Ach, ty vraždy. Kromě hraní holduje dobrému jídlu, vydala několik kuchařských knih a je také vášnivou chalupářkou.

Paní Jiřině Bohdalové bych ráda tímto poděkovala za její dosavadní práci a popřála jí co nejvíce zdraví, štěstí a vitality do dalších let. 

Zdroj: https://www.extra.cz/jirina-bohdalova-slavi-87-narozeniny-vecne-usmevava-herecka-musela-prekonat-nejednu-ranu-osudu

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account