Den nenarozených dětí je mezinárodní svátek připadající na den 25. března. V tomto dni si mají katolíci a příznivci hnutí pro-life připomínat, že život každého člověka je unikátní a neopakovatelný, a začíná okamžikem početí. Papež Jan Pavel II. tento svátek představil jako „pozitivní volba ve prospěch života a šíření kultury života zaručující dodržování lidské důstojnosti v každé situaci“. Datum svátku bylo zvoleno symbolicky na svátek Zvěstování Panně Marii (přesně devět měsíců před Narozením Páně – 25. prosincem).
V roce 1993 byl El Salvador první stát, který oficiálně začal slavit tento svátek a to pod názvem „Den práva narodit se“. Následovala Argentina roku 1998 se svým „Dnem nenarozených“, v roce 1999 potom Chile se svým „Dnem počatých a nenarozených“ a Guatemala s „Národním dnem nenarozených“.
V mnoha zemích se pak v tento den konají celonárodní pochody pro život.
I v naší zemi se mnoho žen dostává do nepříjemné situace, kdy musí volit mezi potratem či narozením dítěte. Je dobré vědět, že zde existují organizace, které jim mohou v jejich rozhodování pomoci a nabídnou jim pomocnou ruku, aby mohly své dítě přivést na svět. Jednou z nich je například organizace Na počátku.
Na počátku, o.p.s. chce být nablízku zejména ženám, které zaskočilo neplánované těhotenství a nyní přemýšlejí, zda postoupit potrat, nebo ne. Tři služby (poradna, azylový dům a azylové bydlení) nabízejí vyslechnutí, podporu i praktickou pomoc také dalším těhotným ženám a maminkám s dětmi v tísni.
Křehká doba těhotenství a raného mateřství není vždy jen krásným časem objevování a těšení. Pokud těhotenství přijde v nevhodnou dobu, příliš brzy nebo je provázeno obavami kvůli penězům, vhodnému bydlení nebo zázemí, může se zdát umělý potrat jako rozumné řešení přesto, že si ho žena třeba sama nepřeje.
Na počátku chce ženám poskytnout prostředky k tomu, aby překonaly krizové období, mohly se svobodně rozhodnout a měly možnost v klidném a bezpečném prostředí své dítě donosit i vychovávat.