Dnes si po celém světě připomínáme Mezinárodní den za odstranění chudoby, který byl vyhlášen Valným shromážděním OSN již v roce 1992. Jeho smyslem je celosvětově šířit povědomí o problému chudoby a upozornit na těžkosti, se kterými se potýkají chudí lidé po celém světě.
Je důležité si uvědomit, o co jsou lidé žijící v chudobě zranitelnější a s jakými problémy se musí dnes a denně potýkat. A možná ještě důležitější je uvědomit si fakt, že se s tímto problémem může potýkat každý z nás. O střechu nad hlavou může ze dne na den přijít žena, která pro svého násilnického manžela začne představovat problém a snadný terč zároveň. Stejně tak může přijít o zázemí muž, který se rozvede a najednou nemá kam jít.
Na hranici chudoby se může ocitnout podnikatel, jehož firma se dostane do problémů, stejně tak jako rodina, která není schopná splácet půjčky a čelit exekutorům. Člověk, kterému zemřel životní partner a sám „neutáhne“ veškeré náklady na živobytí, ten může najednou skončit na ulici jako bezdomovec. Ano, je opravdu tak snadné přijít o střechu nad hlavou!
Stále žijeme ve světě, který se potýká s problémem hladu, šíření nemocí a beznadějné chudoby. V rozvojových zemích hladovějí miliony lidí. Jeden a půl miliardy lidí nemá přístup k elektřině – musí se bez ní obejít například i statisíce zdravotních středisek. V rozvojových zemích pracují zaměstnanci v takových podmínkách a za takovou mzdu, která jim nestačí ani na jídlo. Všechny země světa usilují o to, aby se o polovinu snížil počet lidí trpících hladem a extrémní chudobou.
Světové společenství se shodlo na strategickém cíli odstranit chudobu do roku 2030.