Tento mezinárodní den vznikl sice teprve před několika lety, od té doby se ale vždy 15. srpna můžeme setkat s různými akcemi, které propagují pozitivní účinky těchto povzbuzujících nápojů. Jak to však bývá, i energetický drink může být dobrý sluha, ale i zlý pán.

Energetické nápoje jsou nealkoholické nápoje, které obsahují nějaký stimulant – zpravidla kofein. K němu bývá u většiny dostupných energy drinků připojeno velké množství cukru, jež nám dodává okamžitou energii, zlepšuje koncentraci a stimuluje centrální nervovou soustavu.

Výsledkem spojení kofeinu a cukru je tím pádem okamžité zvýšení pozornosti.

Z dalších složek, které mohou být v těchto nápojích obsažených, jmenujme např. taurin, guaranu, vitamíny skupiny B, yerba maté, ženšen a další složky  – ty také všechny vedou k povzbuzení organismu.

Energetické nápoje jsou vhodným pomocníkem pro dobití energie, ale sami výrobci uvádějí, že denní dávka energy nápoje by neměla být vyšší než 1 až 2 plechovky. Při pití vyššího množství je totiž možné se předávkovat právě kofeinem.

Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost. Při dlouhodobém popíjení vysokých dávek energy drinků pak riskujeme klidně i další problémy – s nadledvinami, slinivkou břišní či centrálním nervovým systémem.

Odborníci doporučují užívat energetické drinky jen při zcela výjimečných situacích a s dostatečným přísunem jiných tekutin, nejlépe vody. Nikdy by denní dávka neměla přesáhnout dva vypité drinky a šťastná není ani kombinace s alkoholem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account