15. květen je Světovým dnem proti mozkové mrtvici. Mozkové příhody se řadí mezi nejčastější důvody úmrtí či dlouhodobého postižení. V současné době se toto onemocnění bohužel zdaleka netýká jenom seniorů, ale postihuje i mladé lidi, výjimkou nejsou třicátníci nebo čtyřicátníci.

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda (CMP) je závažným onemocněním způsobeným nejčastěji sníženým průtokem krve mozkem v důsledku ucpávání tepen. Podle stupně a rozsahu postižení určitých částí mozku mohou být příznaky CMP různé, zpravidla dochází ke ztrátě funkce nervových buněk zabezpečujících pohyb končetin, periferní čití apod.

Cévní mozková příhoda jenom České republice postihuje přibližně 47 tisíc lidí. V průměru každých 11 minut na tuto nemoc zemře jeden člověk. Jedná se bohužel o zabijáka číslo jedna společně s nemocemi srdce, které řadíme mezi tzv. kardiovaskulární onemocnění neboli nemoci srdce a cév.

Neschopnost chůze, povislý koutek úst, problémy s řečí a porozuměním, neschopnost zdvihnout obě ruce nad hlavu či náhlá úporná bolest hlavy – to jsou nejčastější příznaky přicházející mozkové mrtvice. Pokud zaregistrujete jeden či více z těchto varovných signálů u někoho ve vašem okolí, neodkladně volejte zdravotnickou záchrannou službu.

Pro snížení rizika mrtvice je potřeba vyvarovat se nebo alespoň snížit konzumaci alkoholu, cigaret, věnovat se fyzické aktivitě, a to denně alespoň 30 minut. Neodkládat léčbu vysokého krevního tlaku a diabetu. Negativně přispět může i užívání hormonální antikoncepce.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account