Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof

je připomínkovým dnem OSN a připadá na 13. října. Cílem aktivit, spojených s tímto dnem je, aby se každá vláda i každý občan podíleli na budování komunit a národů odolnějších proti katastrofám. Valné shromáždění OSN prohlásilo tento den Mezinárodním dnem za omezení přírodních katastrof na svém plenárním zasedání 22. 12. 1989, jako součást vyhlášení 90. let 20. století Mezinárodní dekádou za omezení přírodních katastrof.

Bohužel letošní červen na Moravě, ale i například i rozsáhlé povodně v Německu nám jasně ukazují, že příroda vždycky byla silnější než člověk, a nejde s ní vyhrát.

Svým chováním však můžeme ulevit životnímu prostředí. 

1) Snižte produkci odpadu a recyklujte
Přestože by se mohlo zdát, že tomu tak není, produkce komunálního odpadu se meziročně zvyšuje: podle Českého statistického úřadu vyprodukuje průměrný Čech přibližně 350 kg odpadu ročně, více jak 30 % z tohoto objemu se v České republice zrecykluje. Nakupujte s rozmyslem a jen tolik potravin, kolik doopravdy sníte, snažte se vařit beze zbytku. Prospěje to nejenom životnímu prostředí, ale i vaší peněžence. 
2) Zamyslete se nad spotřebou oblečení
Oblečení je dnes vnímáno jako spotřební zboží a dochází k jeho nadprodukci. Regály s oblečením jsou ve velkých řetězcích obměňovány i několikrát do týdne. Zákazníci z obchodu často odnáší impulzivně zakoupené kousky za pár korun z nekvalitních materiálů, které nakonec třeba ani neobléknou. Vyplatí investovat do kvalitních materiálů a nadčasových kousků, které  nám vydrží několik let.
3) Zvažte šetrné způsoby dopravy
Svůj dopad na životní prostředí můžete snížit také tím, že při cestě do práce přesedláte na jiné dopravní prostředky. Na kratší vzdálenosti se nabízí například kolo nebo stále populárnější koloběžka. Tato volba prospěje nejen klimatu, ale i vašemu zdraví.
4) Šetřete vodou a jinými energiemi
Voda je v celosvětovém měřítku jedním z nejvzácnějších přírodních zdrojů. V roce 2018 podle Českého statistického úřadu spotřebovala čtyřčlenná rodina v domácnosti, ale i mimo ní, průměrně 532 litrů vody za den, přitom zde jsou opravdu velké rezervy a možnosti ušetřit. Samozřejmostí by mělo být i zalévání zahrad dešťovou vodou.
5) Topte šetrněji
Důležitou součástí ekologického chování je také omezování vypouštění škodlivin do ovzduší. Jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší jsou právě domácí kotle. Nejhorší jsou zastaralé kotle na tuhá paliva, zejména na uhlí, s ručním přikládáním. Naštěstí jejich provoz bude od roku 2022 zcela zakázán. Šetrnější variantu vytápění představuje například zemní plyn. Avšak není ho možné zavést do všech oblastí. Alternativu pak představuje dřevo za předpokladu, že není natřené nebo chemicky ošetřené.
6) Renovujte a opravujte
Snažte se využít věci do jejich úplného konce. Spousta věcí se dá snadno opravit a není nutné kupovat hned nové. Mnoho věcí, například starý ošoupaný nábytek, lze zrenovovat tak, že jim vrátíte nový a moderní vzhled a poslouží dalších několik let. Není nutné, aby tak skončil na skládce. I pro ty nenávratně rozbité věci se dá najít další využití a s trochou fantazie vzniknou recyklované vychytávky. Zužitkujte cokoli, co už nepoužíváte nebo vám doma překáží. Navíc pak budete mít doma něco originálního, co v obchodě jen tak neseženete.
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account