Fa-lun-kung neboli Fa-lun Ta-fa, je učení zveřejněné roku 1992 panem Li Chung-č’ (Li Hongzhi), které se později rozvinulo v hnutí. Někteří označují Fa-lun-kung jako duchovní hnutí, zakladatel praxe o něm hovoří jako o „pokročilé kultivační metodě školy buddhismu“.
Součástí praxe jsou fyzická, meditativní cvičení. Učení obsahuje prvky buddhismu, taoismu a čchi-kungu. Čínský režim jej označuje za „zlou sektu“ a podrobuje její stoupence tvrdým represím.
Metoda byla zveřejněna roku 1992 v Číně. Ve stejný den rovněž slaví narozeniny zakladatel Falun Gongu pan Li Hongzhi.
Falun Gong obsahuje pět meditativních cvičení a učení o rozvoji charakteru podle morálních principů – pravdivosti, soucitu a snášenlivosti (Zhen Shan Ren), které mají tisíciletou tradici nejenom ve východní, ale i západní kultuře. Dnes se Falun Gong cvičí ve více než sto zemích světa, ovšem v zemi svého původu, Číně, jsou příznivci duchovní praxe od roku 1999 tvrdě potlačováni komunistickým režimem.
Od roku 1992 do roku 1994 pořádal zakladatel Falun Dafa, pan Li Hongzhi, na pozvání čínských čchikungových asociací šestapadesát seminářů po celé Číně, kde vysvětloval principy své metody a vyučoval cvičení. V roce 1999 dle čínských vládních statistik bylo v Číně 70 milionů příznivců Falun Gongu.
Zakladatel Fa-lun-kungu a jeho metoda získaly do dubna 2001 více než 340 ocenění, proklamací a uznání za mimořádné příspěvky k duševnímu a fyzickému zdraví lidí a ke svobodě víry ve světě,mezi něž patří čestné občanství vydané 12. prosince 2000 v USA státem Georgie a městem Atlanta.
14. března 2001 dala nadace Freedom House zakladateli Fa-lun-kungu ocenění za rozvoj náboženské a duchovní svobody při obřadu v senátu USA. Ve stejném roce byl zařazen jako nevlivnější komunikátor v Asii v žebříčku časopisu Asiaweek „pro jeho sílu inspirovat, mobilizovat lidi a zastrašit Peking“. V roce 2001 byl nominován na Sacharovovu cenu více než 25 členy Evropského parlamentu. V roce 2000 a 2001 byl přes obavy Pekingu nominován na Nobelovu cenu míru. V roce 2013 byl zařazen v žebříčku časopisu Foreign Policy Magazine jako jeden z 500 nejmocnějších lidí světa. Ve stejném roce vyhlásil Sonny Perdue, guvernér státu Georgie, 13. květen jako světový den Falun Dafa v Georgii.