Na 11. prosince připadá mezinárodní den hor. Patří k relativně mladým svátkům, protože jej jako významný den vyhlásilo OSN teprve v roce 2003. Smyslem tohoto dne je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí. I za cenu omezení turistiky.
Hory mají pro život na zemi zásadní význam. Ať už žijeme na úrovni hladiny moře nebo vysoko v kopcích, jsme s horami vždy spojeni a našich životů se dotýkají více, než si řada z nás dokáže představit. Hory poskytují většinu světové sladké vody, domov pro bohatou paletu rostlin i živočichů a také pro 10 % lidské populace.
Přesto dochází ke značnému zhoršování přírodního prostředí a to nejen v důsledku změny klimatu, ale také díky těžbě nerostných surovin, ozbrojeným konfliktům, chudobě, hladu.
Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tří rovnostranných trojúhelníků – hory, které pomyslně vyrůstají ze země. První hora má na vrcholu modrý diamant a znázorňuje ledovce a sněhovou pokrývku (životodárná voda). Žluté kolo v prostřední hoře značí surovinové zdroje, které nám hory dávají, a zelená základna třetí hory znamená zemědělskou produkci, kterou z podhůří získáváme.
„Tím nejcennějším, co nám hory dávají, jsou slzy dojetí, přes které se za nimi naposledy ohlížíme, když je opouštíme.“ Herbert Tichý – rakouský horolezec, geolog a novinář
S tímto citátem asi musí souhlasit každý, kdo alespoň jedenkrát v životě nějaké vyšší hory navštívil.