Méně známý, ale o to lépe zrekonstruovaný větrný mlýn se nachází v obci Vrátno, nedaleko Mšena. V současnosti je v soukromém vlastnictví a tudíž nepřístupný, ovšem procházku či projížďku na kole v jeho okolí vám nikdo zakázat nemůže a že je, nač se dívat. A můžete si zde třeba sjednat i svatební obřad.
Vrátenský větrník nechal na svém pozemku postavit místní statkář Václav Mareček v roce 1870. Stavbu provedl zednický mistr Medonos ze Mšena a použil při ní lomový kámen z pískovcových lomů. Roku 1878 vyrostla vedle mlýna ještě další budova, v níž se nacházely stoupy – dnes již téměř zapomenuté technické zařízení na drcení a likvidaci odpadu. Stoupy byly poháněny převodním hřídelem ze mlýna a sloužily k drcení kostí, které statkář Mareček kupoval od místních řezníků. Získanou kostní moučkou pak hnojil okolní pole.
V prvních letech provozoval statkář Mareček mlýn sám, přičemž obsluhu (podle původních pramenů) zajišťovala jistá stará panna Terezka. Později ho však pronajímal. Jeden z nájemců, sekerník Václav Petr ze Mšena, který působil na mlýně v letech 1913 – 1921, proslul v širokém okolí jako opravář mlýnů. Roku 1923 pak byl vrátenský větrný mlýn opuštěn.
Následně byl mlýn rozkraden a notně poškozen, po roce 1990 změnil několikrát své majitele, kteří se snažili mu vrátit jeho lesk, ale nakonec se toto podařilo až po roce 2014 současným majitelům.
už jsem o něm četla… v Čechách jsem také neměla ještě možnost z blízka vidět nějaký opravdu zachovalý mlýn. Většinou jsou rozpadlé, v nepěkném stavu…
Tak to my jich už pár viděli, v jednom nedaleko Václavic (Hrádek nad Nisou) měla před lety i dcera svatbu.
Krásný mlýn, ty já v Čechách ještě snad nikdy neviděla. Ale měla jsem možnost strávit v roce 2003 dva týdny v Holandsku, a tam jsou všude, paráda
Jo, Holandsko závidím, ale jinak i po Čechách se dají krásné, zachovalé mlýny nalézt…A určitě jste viděli alespoň jeden při loňské dovolené v okolí Doubice.