Po mnoha letech tradičně strávených Velikonoc tzv. Po Česku (moravský „dialekt“ byste jistě identifikovali) nás čekají Velikonoce v Dalmácii.
Že mají určitá specifika, je na bíledni.
Nejvíc rozpačití jsou kluci, neb klasický šmerkust se tu nevede. Tudíž ani pomlázky.
I když jsem četla, že se snad Pletou z olivových větví.
Možná jde jen o chybnou interpretaci zvyku jiného. Ve střední dalmácii místní splétají na květnou neděli olivové snítky velmi zvláštním způsobem.
Ty si potom nechávají v průběhu mše posvětit a stávají se součástí výzdoby nejen domácností.
Od květné neděle je v místním kostele připraven sled mší až do pondělí.
Každý den je Ozvláštněn nějakým „obrazem“ týkajícím se tohoto období v souvislosti s působením Jesui, například rozhovor s pilátem Pontským.
Na jižní straně za kostelem pak proběhlo hromadné svěcení olivových ratolestí, krátká pouť kolem Crkve s motlibou k Panně Marii a na závěr se, pod patronátem žen z místní obce, uskutečnil dobročinný trh spojený s ochutnávkou mazance, kterému zde říkají sirnik (místo tradičního rumu obsahuje něco jako griotku. Přidává se do něj i ekvivalent zakysané smetany) a smažené kuličky koblihoveho typu jménem kruglice.
Po mši místní odchází povětšinou do kaváren, kde vstřebávají proběhlé události, probírají počasí a fotbal (muži) a děti nebo recepty (ženy). Takové smíšené kruhy
Děti pobíhají okolo a dotváří kulisu pohodové neděle akustickým smogem.
Veškeré informace jsou subjektivně zabarveným popisem z mého pozorování.
www.ohnivazena/zapisnicek/
Nové informace, děkuji
Zajímavý pohled na velikonoční svátky v jiné zemi. Děkuji.
Velikonoce v Dalmácii závidím a děkuji za vzdělání se tradicí v jiných zemí…My jedeme trávit tradiční moravské Velikonoce…