Divadlo Broadway se v průběhu let stalo domovskou scénou mnoha muzikálů nabitých hity, nyní však na jeho prkna vstupuje žánr odlišný – činohra. Inscenace razící cestu pro toto divadlo zcela novou rozhodně vzbudí pozornost, inspirací pro její vznik se totiž stala současná situace ve světě. Komedie s poučením a posláním Já, diktátor se dočká své premiéry již 19. dubna 2023.

Hra bojující humorem proti strachu

Jak uvedl producent představení Oldřich Lichtenberg, Divadlo Broadway se snaží postavit na více nohou, proto vstupuje i do činoherních vod. Nová originální komedie Já, diktátor vznikla v reakci na současnou situaci ve světě, válku v Evropě a Vladimíra Putina. Jak známo, humor byl vždy nejlepší duchovní obranou nejen proti diktátorům. „Olda Lichtenberg jako jediný divadelní ředitel sebral odvahu zmapovat, co nás všechny nejvíc trápí, celosvětový strach. A tahle hra byla napsána vlastně na jeho objednávku,“ prozradila Veronika Žilková, která v inscenaci představuje veškerou ženskou populaci. Dodala také, že nejlepší zbraní na strach je smích a humor. Oni totiž takoví diktátoři nemají rádi, když je někdo shazuje a utahuje si z jejich důležitosti a nadřazenosti. A jestli to někdo vždy dokázal, bylo to divadlo a film. Stačí si vzpomenout na Osvobozené divadlo, Charlieho Chaplina nebo současného Sashu Barona Cohena.

Autorské překvapení

Komedii širokou jako diktátorova duše má autorsky na svědomí Lukáš Pavlásek, který napsal jak hru, tak také texty k písním. „Trávím celý život tím, že čtu nějaké texty, a když mi Olda Lichtenberg a Veronika Žilková poslali text Já, diktátor, říkal jsem si, že jestli ji napsal Lukáš Pavlásek, jde zřejmě o shodu jmen. Že asi nějaký skvělý dramatik pod pseudonymem napsal výbornou hru. Pak jsem se o ni více zajímal a zjistil, že to opravu napsal Lukáš. Tahle hra si mě naprosto získala,“ uvedl režisér představení Vladimír Morávek.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Samotný autor hru přibližuje takto: „Olda chtěl napsat hru o tom, co se děje a mně se to téma líbilo. Je to vlastně o všech diktátorech, ale hlavně reakce na současnost. Říkal jsem si, co asi dělá takový diktátor ve volném čase. A co když trpí krizí středního věku a syndromem vyhoření?“ Hra nese podtitul krize diktátorského věku a není jen o znázornění osobnostní krize hlavní postavy, neboť tuto krizi řeší přeneseně celý svět. Je to proto, že diktátoři tu jsou stále, i když je nikdo nechce. Pohledem do života jednoho diktátora koukneme do dějin a osudů všech ostatních.

Hra, v níž se pět herců pokusí oslovit publikum, je o 20. a 21. století, o současnosti a minulosti, o moci, společnosti, politice, Evropě i o světě. O historii i budoucnosti. Děj se odehrává v pracovně diktátora, ale na promítacích polích poběží po celou dobu zprávy z celého světa.

Režisér Vladimír Morávek shrnul hru následovně: „Odzbrojující groteska na téma pitomec, který není spokojen s tím, jak se cítí a žene svět, kam jen může. Co má udělat zbytek populace? Kategoricky si trvá na svém, tedy že krása existuje, že na svobodu člověka nelze sahat a láska je největší právo člověka. Bude to vtipné, múzické a důležité. Tímto kabaretním divadlem navážeme na tradici Osvobozeného divadla.“

Hlavně se nenechat zaskočit

Zkoušky teprve započaly, ale už stačilo dojít k několika vtipným a možná i lehce dramatickým momentům. Milan Peroutka, k jehož postavě autor prozradil, že představuje vlastně naději, již čelí několika výzvám. „Mně bylo na první čtené řečeno, že hraju talentovaného kytaristu, ale tvůrčímu týmu unikl fakt, že já na kytaru nehraju. Každopádně je pro mě ta zkušenost natolik zajímavá, že jsem se rozhodl, že toho 19. dubna budu schopen něco na kytaru odehrát. V tomto je ta hra zatím doposud mojí největší výzvou. A nebráním se ani dalším. Už jsem v rámci zkoušek otevřeli můj hlas o dvě oktávy ještě výš a zhruba touto tendencí půjdeme. Takže já se velmi těším a děkuji, že mohu být součástí týmu.“

Svým přístupem Milan sejmul velký kámen ze srdce režisérovi: „To je hrozně zvláštní situace, když na první čtené vám herec řekne, že neumí hrát na kytaru. Já jsem se na minutu zamyslel a pak mu řekl, ať se to prosím naučí. A on řekl, že jasně. Prý už něco umí.“

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Vítejte ve Vest Pocket Broadway

Premiéra hry se uskuteční 19. dubna 2023 v „Osvobozeném“ Divadle Broadway. Datum bylo vybráno náhodně, ale jak se říká, náhody neexistují, takže zpětně došlo ke zjištění, že ve stejný den měla premiéru i legendární Vest Pocket Revue Voskovce a Wericha. Tvůrci si tak uvědomili, že se hlásí k jejich odkazu, protože obdobně jako oni mají rádi humor a divadlo a nemají v lásce diktátory. Na jejich počest tedy od nynějška činoherní sekce Divadla Broadway nese název Vest Pocket Broadway.

Těšit se můžete na Veroniku Žilkovou v roli diktátorovy osudové ženy, Lukáše Pavláska ztvárňujícího diktátora, Tomáše Matonohu a Davida Boshe jako generály a Milana Peroutku, který si zahraje odvedence. Texty písní napsal Lukáš Pavlásek, o hudbu se postaral František Táborský z kapely Chinaski, scénu si vzal na starosti Daniel Dvořák a kostýmy Eva Morávková.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Přijďte si užít neotřelou a originální zábavu v komedii se všemi inscenačními prvky moderního divadla s velkými hereckými výkony. V této chvíli je třeba být oslniví, zábavní, odvážní a umět se zasmát i naší době. Třeba na konci krize bude po válce a po diktátorech. Doufejme v to.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Divadlo mám veľmi rada

  2. Tak ať se představení vydaří a divadlo je vyprodané. Já si tedy vybírám krapet jiná představení a toto mě zrovna neláká.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Když já nemusím Pavláska, Mamláska 🙂

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    vyborne obsazeni, můze byt zajimavé 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account