Skleněné výrobky této sklárny jsem vždy obdivovala na fotech od kamarádky, která sem jezdí docela často.
Nám se nedávno poštěstilo taky sklárnu Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova navštívit.
Mně i manželovi při spatření té krásy spadla doslova brada.
Tolik krásy vidět pohromadě.
Celý areál jsme museli projít 2x, abychom se dost pokochali.
Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.
Příběh značky Pačinek ale začíná daleko dříve, konkrétně v 90. letech minulého století, kdy Jiří Pačinek jako sklářský novic přišel po svém vyučení na sklářském učilišti v Novém Boru do sklárny v Chřibské – sklárny, která byla letopočtem svého založení roku 1414 nejstarší na světě. Zde se postupně zdokonalil v technice tzv. hutního skla a zkušenosti poté zúročil a nadále prohluboval jako Mistr dílny v legendární umělecké sklárně Ajeto Lindava, kterou spolu s Petrem Novotným, architektem Bořkem Šípkem a svými spolupracovníky pomáhal budovat a založit v roce 1994. Zde měl možnost a čest pracovat s největšími umělci, architekty a designéry své doby, což ho předurčilo a zároveň inspirovalo k vyprofilování a založení vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současnosti významným aktérem na světové sklářské scéně.
Také se tam chystáme, jen to máme trošku z ruky, tak to stále zatím odkládáme..
Mají to tam moc pěkné, už se těším na pořádné jaro, až k nim opět vyrazíme. Každoročně je v areálu “vysázeno” pár skleněných novinek a tak je pořád nač se dívat. Místo opravdu stojí za návštěvu.
Taky bych se tam klidně vydala znovu, věřím, že bude co obdivovat