Oblast písečného přesypu u Píst patří k nejvýznamnějším mezolitickým lokalitám v Čechách. Při průzkumech zde bylo postupně nalezeno téměř 300 kusů štípaných nástrojů, z nichž některé mají stopy po ohni. Poloha duny byla zřejmě výhodná pro osídlení i v pozdějších staletích. Na lokalitě byly nalezeny též stopy z období kultury se zvoncovitými poháry, z doby halštatské, ze starší doby římské a ze středověku.
Duna je domovem celé řady ohrožených a chráněných druhů rostlin i živočichů – mezi nimi i jedinečných mravkolvů, jejich larvy chytají hmyz do chytrých pastí. Tento hmyz žije převážně na jihu Afriky. Přes den se ukrývá v blízké floře a vylétá až večer. Mnozí by si ho mohli splést i s jepicí.
Před vstupem do této oblasti můžete narazit na několik cedulí, které poukazují na to, že zde nesmíte nic trhat nebo lovit, což je vzhledem k této významné lokalitě zcela pochopitelné. Přímo u duny pak stojí velká informační cedule, kde se dočtete něco málo o původu, ale i o tom, co zde roste a žije. Návštěvníci zde mohou objevit typické pískomilné rostliny jako je třeba paličkovec šedavý, kostřava písečná, smělek sivý, chmelek vytrvalý nebo kolenec Morisonův.
Z hub se tu vyskytuje například hvězdovka límečková, kořenitka nadmutá nebo škárka hvězdicová. Jedná se o nejzachovalejší dunu na našem území, rozkládá se na ploše zhruba 3,8 ha. Chráněné území je v péči Krajského úřadu Středočeského kraje. Od roku 2009 je území prohlášeno též evropsky významnou lokalitou Natura 2000.
Chýba viac fotiek. Škoda
to je pravda… fotky odsud jsou nádherné, jako od moře 🙂
Škoda že nie je viac fotiek
už jsem si zapsala to seznamu, musíme vidět. Děkujeme
Tak to mám opravdu radost, že jsem Vás inspirovala. Písku je tam vážně dost 🙂
Krásné místo, které zatím neznám osobně. Děkuji 🙂
Rádo se stalo. No tam by se líbilo vašemu vnoučkovi. Tam vzít bagr, tak může bagrovat týden v kuse 🙂