Zdá se vám název obce povědomý? My jsme ho s manželem nedávno navštívili, neboť jsme o něm četli pěknou knihu (Nebe nad Pernikem) od Štěpána Javůrka.
Obec Pernink se nachází v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji, asi třináct kilometrů severozápadně od Ostrova nad Ohří. Žije zde cca 600 obyvatel. Vesnice byla založena v Krušných horách roku 1532 jako horní městečko; v jeho blízkosti se těžily rudy stříbra, železa a zejména cínu.
Pernink je také pěkné horské městečko – po úpadku dolů v sedmnáctém století význam města na čas poklesl, ale v první polovině devatenáctého století se začal rozvíjet textilní průmysl, který do města přilákal nové obyvatele. Během druhé poloviny dvacátého století se Pernink změnil z průmyslového města na rekreační středisko zaměřené na zimní sporty, cyklistiku a turistiku.
Najdete zde hrázděný dům č. 7, Kostel Nejsvětější trojice, pěkné budovy obecního úřadu nebo školy.
Kostel Nejsvětější Trojice
Barokní kostel pochází z doby okolo roku 1714–1716. Na západní straně stojí věž, k severní stěně přiléhá sakristie a loď je uzavřená trojbokým presbytářem. Jeho předchůdcem byla starší dřevěná stavba, postavená roku 1538.
Kaple
Budova označovaná jako kaple nebo obecní sýpka stojí u křižovatky Karlovarské a Rennerovy ulice a slouží jako dřevník; byla postavena po roce 1842. Stavba z kamenného zdiva má polovalbovou šindelovou střechu pokrytou eternitovými šablonami. Vstupuje se do ní, pravděpodobně druhotně osazeným, žulovým portálem, nad kterým se nachází nakládací otvor. V opačném průčelí je osazen kamenný reliéf postavy s biskupskou holí. Interiér s podlahou z udusané hlíny je nečleněný. Do patra neseného trámovým stropem vede novodobé schodiště.
Socha Ježíše Krista v Perninku
Co nás ale v knize zlákalo nejvíce, byla Socha Ježíše Krista, která stojí nad městem.
Na konci 19. století se pozemek mezi starou továrnou firmy Meinl’s Erbem a perninským nádražím proměnil zásluhou bratrů Adalberta Prokopa Meinla a Karla Theodora Meinla v lesopark. Vedly tudy tři cesty na nádraží a byly v něm vybudovány pěšiny, altánky, vodotrysky a další zařízení k odpočinku perninských občanů. Přímo nad radnicí byla postavena socha Ježíše Krista.
Park se podle svých zakladatelů nazýval Meinlův park a celé návrší, označované předtím jako Šibeniční vrch, získalo název Karlshore podle Kristovy sochy.
zajímavé
Velmi zajímavé, bohužel je škoda, že mi nejde zobrazit fotka. Každopádně se podívám na Google. 🙂
Pěkné povídání o malém horském městečku, se kterým jsem se seznámila teprve před časem v knížce Nebe nad Perninkem od pana Štěpána Javůrka.
Ano, kniha je moc pěkně napsaná.
kam se mi ztratila fotka???