Oblečky pro psy jsou často vnímány jako pouhý módní doplněk, ve skutečnosti ale mohou pejskům přinést řadu výhod, a to zejména v chladném ročním období. Pokud se rozhodnete obleček svému psovi pořídit, přinášíme vám několik praktických rad, jak správně vybrat.

Začněte zkoušením na prodejně

Klíčovým krokem při výběru oblečku je volba správné velikosti. Ideálně byste měli obleček vybírat přímo se svým čtyřnohým miláčkem tak, aby bylo možné na něm obleček na místě vyzkoušet. „I když výrobci uvádějí přesné rozměry, jako třeba délku oblečku od kohoutku ke kořeni ocasu, každý střih je jiný. A samozřejmě každé plemeno má jiné dispozice a jinou stavbu těla. Například u buldočků a dalších plemen s širším hrudníkem je potřeba brát ohled i na tento parametr. V opačném případě by jim byl obleček nepohodlný nebo by je mohl dokonce v některých místech škrtit,“ vysvětluje produktová specialistka Super zoo Alena Bartoníčková.

Podle čeho vybírat?

S pejskem už jsme na prodejně a jeho rozměry známe. Jak se ale máme zorientovat v široké nabídce? „Před samotným výběrem je třeba zamyslet se nejdříve nad tím, jakému účelu má obleček sloužit. Můžete se soustředit buď na zajištění tepelného komfortu, pokud je váš pes náchylný na chlad – například je krátkosrstý nebo jde o zimomřivého či staršího jedince. Nebo potřebujete pouze ochranu před deštěm, protože je váš čtyřnohý kamarád dostatečně aktivní a sám se při běhání venku zahřeje. V takovém případě vám postačí pláštěnka,“ uvádí Alena Bartoníčková.

Pláštěnky ale mohou mít nevýhodu v podobě nohaviček, které ne vždy a každému plemenu dobře sedí. Pokud však najdete správně padnoucí model pláštěnky, výrazně si usnadníte péči obzvlášť o dlouhosrstého psa. Ochráníte ho totiž od nánosů bahna na kožichu po každé podzimní a zimní procházce. Po procházce v dešti navíc nebude váš pes celý mokrý a vám bude stačit sušit a utírat jen jeho packy. Do chladnějších dnů se výborně hodí také teplé svetry či kabátky, které chrání zejména záda a ledviny psa. „Při výběru svetrů dbejte na to, aby pokrývaly celou délku zad a u menších plemen co největší část břicha. Velmi praktické jsou kombinované oblečky, které mají nejen tepelnou vrstvu, ale i nepromokavý povrch,“ dodává Alena Bartoníčková.

Při výběru dbejte také na druh materiálu, důležitá je jeho prodyšnost tak, aby se pes příliš nepotil. Látky, které dobře odvětrávají vlhkost, pomáhají zabránit zapaření kožichu a případným následným zdravotním problémům.

Typy oblečků a jejich praktičnost

Při nákupu oblečku zohledněte i způsob zapínání. Pokud máte netrpělivého psa, vyberte model, který se snadno obléká a svléká. Knoflíky či složité navlékání nohavic by v takové situaci mohly být zbytečnou komplikací. Při prvním nošení může pes pociťovat nepohodlí a projevovat nervozitu. „Na obleček se ho proto snažte navyknout postupně. Můžete například nejdřív zvolit kratší časový úsek na několik minut, a postupně pobyt v oblečku prodlužovat,“ radí Alena Bartoníčková. Nabízí se také využít sílu pamlsků jako odměny, případně s sebou vzít ven oblíbenou hračku, která vašeho mazlíčka dostatečně zabaví tak, aby přestal myslet na obleček.

Součástí oblečků mohou být reflexní prvky, které oceníte zejména v dešti nebo za snížené viditelnosti. Vesty s reflexními prvky slouží také pro specifické účely, jako je ochrana loveckých psů či psů v záchranářském výcviku.

Obleček pro vašeho čtyřnohého kamaráda by měl být především pohodlný, funkční a praktický. Nezapomínejte na to, že každý pes je jedinečný a to, co sedí jednomu, nemusí být vhodné pro druhého. Důležité je, abyste byli spokojení oba a užili si společný pobyt venku.

 

Zdroj: Super zoo

Foto: se souhlasem Super zoo

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account