Liberecká botanická zahrada je nejstarší v České republice, začala se stavět roku 1893 a už o 2 roky později byla otevřena veřejnosti. Zahrada se stará o nejpestřejší sbírku orchidejí, kapradin a masožravých rostlin v ČR, najdete tu však i nejstarší kamélie nebo nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Oblíbený je také pavilon akvárií s úžasným vodním tunelem.

Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk sestává nebo krystalové drúzy se skládá z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. V pavilonech je prezentováno 13 rozličných botanických témat.

Parková vstupní část Botanické zahrady Liberec je vlastně prostorem pro sbírku jehličnatých i kvetoucích keřů, tzv. fruticetum. Ke konci června tam mimo jiné rozkvétají ušlechtilé růže, uspořádané ve formálním rosariu. V jeho okolí je ještě sbírka divokých růží z různých koutů světa, a také málo známých tzv. růží sadových. Dojem ze zahradní architektury dokreslují střídající se kvetoucí záhony trvalek, vždy z mnoha vynikajících, dlouho vybíraných odrůd.

Za pavilonem leknínů objevíte od roku 2017 zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu. Zajímavá je také sousední expozice nazvaná Rustikální zahrádka. Tam najdete nejrůznější staré odrůdy zelenin a rostlin ze zahrádek, které bývaly před domy na začátku 20. století – například stará odrůda pivoňky, kosatce, fazolí, brambor, pažitky či petržele.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Krásné, ráda jsem tam chodila, dokud jsem v Liberci bydlela 🙂

    • Author
      Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      Přijde mi, že na rozdíl od ZOO, která v současnosti dosti skomírá, tak že naopak v Botanické zahradě je toho k vidění čím dál tím víc. No ideální na návštěvu je odhadem půlka května, kdy vykvetou všechny rododendrony.

  2. NelaVávrová 2 roky ago

    Parádní, ale asi na Pražskou to nemá :/, ale děkuji za inspiraci. Spojíme s další cestou do Liberce…

    • Author
      Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      No co se skleníků týče, tak pražskou botanickou několikrát přeskočí….venkovní prostor je menší, ale o to víc toho je na malé ploše k vidění…A srovnání mám, ve Fata Morganě jsme byli několikrát.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account