Ach, ta vůně růží!!! Pojďme si o nich něco málo povědět :).
Růže obsahují v okvětních plátcích směsi aromatických silic. Jejich množství velmi kolísá nejen u různých druhů a odrůd, ale i v závislosti na počasí a denní době. Hlavní vonnou složkou jsou alkoholy geraniol a l-citronellol.
Světoznámé je pěstování olejodárných růží v Bulharsku, které kryje 70 až 80 % světové potřeby (dále se pro tyto potřeby pěstují ve velkém i v Maroku, Íránu, Turecku a v Číně). Střediskem 120 km dlouhého údolí je město Kazanläk. Na 1 kg oleje (silice) se spotřebuje 3000 – 4000 kg růžových plátků, což je přibližně celková sklizeň z období od poloviny května do poloviny června z 1 ha plantáže. Sbírá se od svítání, kdy se ještě neodpařila rosa (a vůně růží je nejsilnější) a pokračuje max. do deseti hodin, aby byly květy svěží a ne naplno rozvinuté. Proces výroby musí začít ihned po sběru – růžové lístky se mísí s vodou v poměru 1:4 a pak začíná proces destilace, který se musí provést dvakrát. Vedlejším produktem při výrobě růžového oleje je růžová voda, tzv. hydrosol (voda, která prošla destilací a získala aroma použité rostliny, vysoce zředěný koloidní roztok esenciálního oleje ve vodě).
Jak na takovou domácí destilaci? Zjistíte zde: Výroba esenciálních olejů.
Růžový olej se využívá v kosmetice – zjemňuje vůni parfémů a také v aromaterapii kvůli jeho léčebným účinkům. Růžový olej obsahuje až 300 druhů chemických složek, ale pouze 4 z nich (tvořící méně než jedno procento) se podílí na vůni z více než 90%.
Čichový vjem má velký vliv na to, jak Vás ostatní budou vnímat. Vůně je mocným prostředkem k vytváření dojmu, stejně jako oblečení, make-up. Tak jako klíč hledá zámek, který by mohl otevřít, vůně hledá osobnost, na které se bude moci otevřít sama, a také ji odkrýt ostatním. Vůně – to jsou šaty duše. Nenarazila jsem ještě na parfém z parfumerie/drogerie, který by mi vyrazil dech…na parfém, který by mi sedl/nevyrušoval mě…většina z nich je na mě příliš těžkých, příliš rušivých, příliš “chemických” (možná to zní hloupě, ale tak to prostě cítím)…nepodtrhují mou osobnost, překrývají ji, necítím se pak vůbec dobře. Dávám proto přednost “jednoduchým”, přírodním vůním s co nejméně složkami, nejlépe ke mně “promlouvají”. Když chci vonět po růžích, nanesu na pulzní body růžový olej, obličej a vlasy postříkám růžovou vodou…a je to! Ne, časté znovu nanášení mi opravdu nevadí, stal se mi z toho příjemný – a prospěšný – zvyk :-).
Použití: Krouživými pohyby je nanášejte na pulzující body zápěstí, spánku i krku. Vyhněte se přímému kontaktu s očima.
1) Organic agriculture, 2) Natural essential oils – potencionální alergeny
Certifikát CPK BIO
+ nádherně voní po růžích…ne po jedné, po dvou, ale po celém lánu růží 🙂
+ praktické balení, které se všude vejde
– pokud toužíte po opravdu znatelné vůni, “vonné auře”, která vás bude obklopovat, je třeba re-plikovat cca do hodiny (asi jak u koho :-))
9 ml zakoupíte již za 97 Kč (nejdráž za 136 Kč)
Svět kolem Vás se sice nestane jako mávnutím kouzelného proutku růžovější…ale můžete si dopřát vůní růží kdykoliv a kdekoliv budete chtít :-).
Co na svých stránkách tvrdí prodejce, od kterého jsem tuto růžovou vodu pravidelně kupovala?
Regenerační a vitalizující péče pro všechny typy pleti.
Nejčistší růžová voda na trhu v EU.
Absolutně bez aditiv, konzervantů, stabilizátorů nebo jiných příměsí.
Z růžových zahrad pouštního města Puškar; ručně sklízené okvětní lístky růže bourbonské; zpracované nejmodernější destilační technologií dvě hodiny po sklizni.
Výborná na čištění a osvěžení pleti či fixaci make-upu. Vyrovnává PH, hydratuje a zpevňuje pleť. Omezuje vznik vrásek. Působí protizánětlivě a hojivě. Pomáhá při akné, po slunění, holení nebo jakémkoliv podráždění pokožky. Ideální jako regenerující obklad na oteklé, unavené nebo podrážděné oči. Urychluje hojení drobných ranek.
Růžová voda se výborně hodí jako podklad pod veškeré přírodní krémy a pleťové oleje. Zvláště pokud olejíčky používáte správným způsobem, tedy na mokro, tak oceníte synergický efekt růžové vody a svého oblíbeného olejíčku.
Výborná i pro velmi citlivou pokožku dětí či alergicky reagující pleť.
Obzvláště vhodná pro konstituční typ Pitta.
Složení: 100% růžová voda – Rosa Borboniana, Desp. Flower Water (bývávalo, teď ji nahradila damašská)
Certifikace: BIO
Výrobce: Natures Care, ČR
Zakoupit můžete balení s rozprašovačem – 100 ml, 183 Kč/balení bez rozprašovače (náhradní náplň) – 250 ml, 289 Kč (cena se liší e-shop od e-shopu).
Recenze najdete i zde: www.omlazeni.cz/recenze/purity-vision-ruzova-voda-2549.html a zde: www.cestaprirody.cz/www/product/ruzova_voda_purity_vision/
Dle mého na tom jde pěkně vidět (když se mrknete na data příspěvků), jaká spokojenost byla s bourbonkou…a jaká s damaškou.
Zakoupila jsem ze zvědavosti, jak na tuto růžovou vodu bude moje pleť reagovat (po zkušenostech s PV). Naštěstí se nedostavilo nic z výše zmíněných reakcí, žádná přecitlivělost, ale že by mě co do účinků přesvědčila tak jako stará dobrá PV s bourbonkou, to bohužel ne… Na netu jsem se dočetla, že některé šarže mohou nevábně zapáchat, ta moje byla v pořádku – jemná, příjemná vůně. Momentálně mám v plánu “přesedlat” na heřmánkovou vodu z Ekokozy, která pleť osvěží jako ta růžová, je k pleti šetrná a zklidňuje ji (dokonce i beautypedia souhlasí, a to je co říct :-)), jen mi tedy zrovna dvakrát nevoní, ale na to si člověk zvykne.
Složení: demineralizovaná voda a růžová esence
Země původu: Indie, dovoz z UK
600 ml za 184 Kč (Ekokoza), seženete ale i za 148 Kč
www.reddit.com/r/SkincareAddiction/comments/2uokak/is_rose_water_and_witch_hazel_really_as_bad_as/
*Každá pleť je jedinečná, liší se u každého člověka podle přirozených vlastností a biologického věku a podle toho taky reaguje na stejné produkty odlišně -> subjektivní hodnocení, testováno na citlivé, suché pokožce s častým výskytem zanícených pupínků v T-zoně.*