Jako každá maminka, která začíná své děťátko přikrmovat, jsem hledala různé informace, čím je nejlepší začít a jak dále pokračovat. Projela jsem spoustu stránek, rad od kamarádek, mé maminky, paní doktorky, ale vždy si to každá maminka udělá podle svého. O výživě pro nejmenší je toho spousta, proto je to i tolik diskutované téma. V posledních několika letech ale prošly názory odborníků prudkým vývojem. Dříve maminky oddalovaly podání lepku, dnes se s ním děti seznamují v daném termínu.
S příkrmy by se mělo začít od dokončeného 6. měsíce pro děti plně kojeny. Pro děti, které nebyly kojeny se začíná od ukončeného 4. měsíce.
My jako první začínaly mrkvičkou a musím říct, že měla i úspěch. Když jsem si četla různé příspěvky, že děti při první zkoušce zeleniny okusí jednu lžičku, tak moje holky snědly všechno co dostaly a ještě chtěly dál. A musím říct, že ani do teď nemáme problém s nějakým jídlem.
Prosím dbejte na to, že my jsme začínaly s příkrmem od ukončeného 4. měsíce. Pokud stále kojíte, začínejte až od 6. měsíce, ale vždy až po poradě s dětským lékařem.
Začínáme s příkrmem
V Česku se začíná se zeleninovými příkrmy – s mrkvičkou, aby se dítě hned nenaučilo na sladkou chuť. V zahraničí začínají s mléčnou kaší, která je blíže mateřskému mléku a její přechod není tak výrazný. Je tedy jen na vás, čím začnete. Buď zeleninou k obědu nebo kaší navečer.
Při začátku nečekejte, že miminko začne jíst hned od začátku. Vše je pro něj nové. Poprvé sní maximálně 1-2 lžičky. Pokud miminko příkrm odmítá, nabídněte ho znovu za pár dní. Důležité je miminko nenutit, můžete ho tím zablokovat.
Jednou ohřáté jídlo už znovu neohřívejte. Raději odeberte a zbytek uložte. U kupovaných pokrmů spotřebujte do druhého dne. Příkrm musí mít i dobrou teplotu. Nesmí pálit a nesmí být studený.
Obyvkle se začíná s mrkvičkou. Nové druhy zavádějte postupně. Po 3 dny zkoušejte jen jeden druh zeleniny, kvůli možným alergickým reakcím.
První příkrm můžete buď koupit, napč. První lžička od Hami, První oběd od Hamánka, Dětský první příkrm mrkve od Hippu. Doma dělaný příkrm můžete povařit, ale lepší je podusit, aby v něm zůstalo co nejvíce vitamínů. Mrkev lze pomixovat nebo rozmačkat.
Do každého příkrmu přidávejte lžičku másla nebo kvalitního oleje. Do jednoho roku žádná sůl, dochucovadla.
Zelenina vhodná pro první příkrmy
– mrkev, brambor, brokolice, cuketa, dýně, řepa, hrášek, fenykl, pastiňák, batáty
– lze použít i kvalitně zmraženou zeleninu
Zamražení příkrmů
– až bude vaše miminko jíst více druhů, můžete si zeleninu nakoupit, uvařit a namixovat v tůzných kombinacích.
– zamražené příkrmy je dobré spotřebovat co nejdříve
Kojení
– pokud kojíte, tak i nadále kojte
– než vaše dítě dokáže sníst celou porci, bude to chvíli trvat, proto ho po krmení dokojte nebo podejte UM