Rituály pro klidnější spánek miminka – inspirace pro rodiče
Každý se těší až se jeho miminko narodí. Těšíme se, až ho konečně uvidíme, budeme ho moci držet a taky my, ženy, až se už konečně dostane ven. Samá radost. Ale tak to je správně. Příroda to zařídila tak, abychom už měly těhotenství plné zuby, jinak bychom nikdy to dítě nepustily na světlo světa.
Když se už konečně narodí, jsme v euforii. Tolik očekávaný zázrak je tady. Z masa a kostí. Pokud hormony zafungovaly správně, tak jsi do něj zamilovaná až po uši. Až tak moc, že kolikrát, namísto toho, abys odpočívala po probdělé noci, ho sleduješ jak sladce spinká. Nebo si dokonce večer prohlížíš fotky, které jsi přes den nafotila. Je to zajímavá fáze mateřství.
Ale bohužel, člověk byl stvořen tak, že spánek potřebuje. A jednou tě ten nedostatek doběhne. Taky ze všech stran slýcháváš dokola otázky typu: „Jak spinká?“ „Nebudí se často?“ „Už spinká celou noc?“ „Je hodná/ý?“ Jako kdyby byl spánek tou nejdůležitější věcí na světě. A fakt, že spí nebo nespí, dělal z našeho mimina hodné nebo špatné. No ano, spánek je důležitý, to je pravda. Asi i proto píšu o tom článek. Ale z mého pohledu, třeba můj mladší syn Kubík určitě není „zlobivý“ nebo „špatný“, “nehodný” jen proto, že blbě spí.
No a tak jsem sepsala něco málo, co jsem se naučila o spánku dětí v průběhu mého mateřství. Informace, které mě zaujali a nějaký ten názor na ně.
Spánek není tak jednoduchý
Zejména pro novorozence není vůbec jednoduchý. Všude na internetu můžeme najít různé triky a tipy jak naučit miminko spát. A to nejdůležitější, jak ho naučit spát celou noc.
Popravdě, podle mě to není úplně reálné očekávaní. Miminka nebyla stvořena k tomu, aby spaly samotná a celou noc. Natož, aby se samo uspalo. Naše kultura se mi zdá, je oproti jiným, docela přísná, co se týče nároků na dítě a jeho spánek. Již od šestého měsíce očekáváme, že bude nerušeně spát celou noc. Bez ohledu na jeho temperament, vývojový krok, kterým v dané chvíli prochází nebo emoce, které v průběhu dne prožívá. Který dospělý opravdu spí celou noc?
Děti, stejně jako dospělý, se v noci probudí na pár vteřin, ale na rozdíl od dospělých se teprve musí naučit umění usínání. Takže se jim často nepovede prohoupnout se do dalšího cyklu a spát dál, jak to je u dospělých. A jsou tu i další faktory. Možná má dítě žízeň, hlad nebo mu je zima, či cítí vůni maminky. Třeba mělo špatný sen a potřebuje uklidnit. Je spousta důvodů proč se dítě v noci budí, ale tak to je v pořádku.
Jak spánek funguje
Dětský spánek probíhá trochu jinak než u dospělých. Určitě víš, že při spánku se pravidelně střídají dvě fáze. NREM fáze, kdy je spánek hluboký a REM fáze, kdy je aktivita mozku vysoká a hodně sníme. Dále se NREM fáze dělí na další čtyři fáze podle hloubky spánku. Ale to už jsou moc podrobné a technické informace, kterými tě nebudu zatěžovat.
U úplně malých miminek, plodu a novorozeňat můžeme dokonce rozeznat nejen fázi NREM a REM, ale také takzvaný nevyhraněný spánek. Jde o opravdu tvrdý spánek, kdy dítě neprobudí nic. Ani porod. I když popravdě znám jednu, dvě osoby, které nejdou vzbudit a jsou dávno dospělý, tenhle spánek je v podstatě výsadou plodu a brzy po narození mizí.
Když usne dospělý
Dospělý se ponoří do NREM spánku a postupně prochází všemi jeho fázemi, aby se pak prohoupnul do REM fáze a tak cyklus pokračuje celou noc. Obvykle jsme 70-80 minut v NREM fázi a nějakých 5-10 minut v REM fázi. Což znamená, že spíme ve zhruba 90minutových cyklech.
U dětí to je jinak
Když nám už konečně prcek usne, tak se octne v REM fázi. To znamená, že můžeme pozorovat rychlý pohyb očí a svaly jsou naprosto uvolněné. Až po nějaké chvíli se dostane do fáze NREM a je bezpečné ho odložit do postýlky. Spánkový cyklus u miminek je opravdu krátký. Je to nějakých 20 minut. To není moc, viď? Proto, se třeba Kubík budil ze začátku po dvaceti minutách. Nezvládal se prohoupnout do dalšího cyklu. A to má něco do činění s nervovou soustavou. Ale až tak znalá nejsem, abych věděla podrobnosti. To raději nechávám na doktorech apod.
Někdy kolem 6.měsíce se začnou cykly střídat stejně jako u dospělého a jejich délka se také postupně prodlužuje. A to je opravdu dobrá správa.
Zastávám názor, že je dobré vědět něco málo a věcech, které řešíme. Jako je třeba spánek. Ten se řeší pořád. No, a když už o spánku víš něco víc, aspoň doufám, že jsem ti řekla něco nového, můžeme se podívat na to, jak miminkům pomoci spát. Jak je „naučit“ spát. Pokud to vůbec jde, ale tak aspoň se já osobně cítím, jakože něco dělám a necítím zoufalství a totální bezmoc.
Děti a spánek
Miminka nebyla stvořena k tomu, aby spala o samotě. Je to zakódováno v našich genech. Odjakživa jsem my lidé spali společně. Kdysi dávno to byla věc přežití, lidé se potřebovali udržovat v teple, a tak se rodina dělila o jedno společné lůžko. Tak či onak, nemůžeme očekávat, že se miminku bude líbit samotnému v nějakém chladném pokojíčku. Devět měsíců strávilo v bezpečí matčinho břicha, kde byli naplněny všechny jeho potřeby automaticky.
Teď se dostalo na tento svět, kde najednou cítí zimu, hlad a bolest. Všechno je nové a neznámé. Potřebuje jediné, náruč a vůni své mámy. To je jeho bezpečí.
Vnitřní hodiny
Také si je dobré uvědomit, že v děloze mělo miminko svůj vlastní režim. Kdysi jsem četla, že pro člověka je přirozený 25hodinový den. Respektive tak má nastavené své vnitřní hodiny. Nevím, jak to doopravdy je, ale pokud to tak je a mimino se řídí tím, tak má o hodinu posunutý každý další den. Tento přirozený rytmus časem slábne, ale toto je asi jedna z prvních věcí, co se musí miminko naučit. Musí se naučit, zjistit, že den se střídá s nocí, a den je 24 hodin dlouhý.
Můžeme mu nenásilně ukazovat, jak to tady na tomto světě funguje, tím, že jej budeme zapojovat do dění běžného dne a pak v noci budeme odpočívat. Dopřejeme mu bezpečí, které tak moc potřebuje, lásku a pozornost. Přizpůsobíme se jeho potřebám a vytvoříme si společně každodenní rituály.
Miminko si postupem času určitě osvojí chod našeho světa.
Takže to bylo několik mých osobních poznatků o spánku. Snad ses něco nového naučila.
Přeji vám krásné usínání a dobrou noc.
A pokud nebudeš moct spát, mrkni na moji FB stránku Mateřské Galaje. Budu se moooc těšit.
více na www.materskegaleje.cz
Zdroj foto: Pixabay.com