…. dokáže úžasně dokreslit atmosféru pohody, klidu a tepla domova..
 


 
Co je purpura, to asi téměř každý ví – je to směs bylin a koření s přidáním vonných esencí, to znamená, že je to vlastně takové vánoční pot pourri, jen s tím rozdílem, že purpura se zahřívá či nechává pomalu doutnat, čímž je zážitek z vůně ještě intenzivnější.
Pro ty, kteří by si chtěli zkusit takovou purpuru vyrobit sami doma, si teď řekneme, jak na to, není na tom nic těžkého, stačí jen mít ty správné ingredience.
 
Recept na domácí purpuru
Použít můžeme celou řadu aromatických bylin, koření a dalších sušených přísad: hřebíček, skořici, muškátový oříšek, mátu, levanduli, meduňku, mateřídoušku a tymián, bazalku, rozmarýn, šalvěj, majoránku, oregano, pelyněk, semena fenyklu, anýzu a kmínu, květ měsíčku, chrpy, růží, vřesu, heřmánku, jehličí, borůvkové, maliníkové, jahodníkové a ostružiníkové listy, listy eukalyptu a mnoho dalších bylinek. Na rozdíl od pot pourri do směsi raději nepřidáváme sušené ovoce, kvůli obsahu cukru by se nám připalovalo a vůně by byla přinejmenším nelibá. Bylinky a koření smícháme, podrtíme, popřípadě krátce proženeme mixérem – to aby se celá směs zjemnila.
Dále budeme potřebovat vonné olejíčky: skořicový, mátový, mandlový, hřebíčkový, borovicový, vanilkový, pomerančový apod., vybereme si tu vůni, která je nám nejpříjemnější. Olejíčky můžeme i kombinovat, ale doporučuji maximálně dva a to opatrně tak, aby ladily.
Další postup je úplně jednoduchý. Směs bylin nasypeme do kvalitního igelitového sáčku, nebo do dobře uzavíratelné sklenice. Pak přidáme vonný olej – na jednu hrst bylin asi 15-25 kapek olejíčku, v závislosti na jeho koncentraci – a pořádně směs promícháme. Sáček nebo nádobu důkladně uzavřeme a necháme 1-2 týdny uležet, aby se nám aroma rovnoměrně rozložilo do všech bylin.. a kouzlo je hotové.
 
Pálení purpury
Dnes má doma kamna opravdu jen málokdo, purpuru ale můžeme opatrně pálit i například na sklokeramicke desce vařiče nastaveného na nízkou teplotu, nebo na železném plátu sporáku, raději však s použitím alobalu, jako podkladu pod bylinnou směs. I tak ji samozřejmě raději nenecháváme bez dozoru. Purpura se ale dá pálit i v nádobce aromalampy, kam normálně kapeme vonný olej do vody. Místnost nám provoní i pokud ji jen zahříváme na podložce na topení, navíc je to asi nejbezpečnější varianta. Purpura by neměla doslova hořet plamenem, ale jen mírně doutnat. Zahříváme a “pálíme” ji proto, že působením tepla se aromatické látky mnohem lépe uvolňují do vzduchu, efekt je proto mnohem výraznější.
 
Vánoční purpura je právě tou vůní, která nám pomůže zapomenout na shon a stres a navodí tu pravou atmosféru příjemných dní a večerů, strávených s našimi nejbližšími. Umí nás dostat tam, kde bychom měli o vánocích být – do pohody.
 
Zdroj obrázků vyhlédávač google.cz
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account