Kdyby někdo vynalezl osvědčený způsob, jak zaručeně uspat každé miminko a dopřát jemu i sobě klidnou noc, dostal by metál. Ne každý novorozenec přirozeně usne v ideální večerní dobu a po nočním krmení opět usíná. Existují však způsoby, jak miminko před spaním dostat do potřebné pohody a jak ho podpořit v co nejklidnějším spánku.
Proč je pro děti spánek tak důležitý
Spánek je pro děti v první řadě odpočinkem potřebným pro regeneraci fyzickou i mentální. Díky dostatečnému spánku má miminko ideální předpoklady k adekvátnímu rozvíjení svých schopností, jako je například ovládání motoriky, rozpoznávání známých tváří a předmětů a k snazšímu učení se nových věcí. V noci se v tělíčku dítěte zároveň produkuje růstový hormon. Tento proces může být zbrzděn právě nedostatečným či nekvalitním spánkem.
Důraz na dostatečný spánek dětí se klade především u předčasně narozených miminek. Předčasňátka potřebují mnohem více klidu i z toho důvodu, aby se jejich křehké tělíčko dokázalo na vnější svět lépe adaptovat a nezatěžovaly je stresující podněty vedoucí k neklidné povaze.
Jak dlouho by mělo miminko spát
Doba spánku se u novorozenců měsíc po měsíci zkracuje. Zatímco v prvním měsíci miminko prospí 16 – 20 hodin denně, od 2. do 4. měsíce se tato doba zkracuje průměrně na 15 – 18 hodin. Dále do půl roku, potažmo do 12. měsíce dítě spinká 12 – 14 hodin, přičemž v noci dokáže spát až 10 hodin a zbylý čas patří většinou poobědovému odpočinku. 
Zdá se vám to nemožné? Zkuste se zamyslet nad následujícími radami, které mohou spánek vašeho miminka prohloubit a pomohou jemu i vám regenerovat duševní i fyzické síly. Dodržujete je?
1)      Aktivní přístup maminky = spokojené miminko
Se stářím miminka přirozeně dochází k aktivnějšímu zájmu o okolní svět, čehož se dá využít ve prospěch klidného nočního spánku.

    Má-li zvídavý novorozenec dostatek podnětů pro upoutání pozornosti během dne, zvýší se potřeba tyto dojmy vstřebat a poté odpočívat v noci.
    Aktivní zájem o dítě však neznamená přehlcení podněty, jehož důsledkem by bylo přetížení organismu a následná roztržitost. Volte způsoby pro zaujetí pozornosti vždy adekvátní k věku dítěte.

Všeho s mírou. Rodič sledující potřeby svého miminka zavčas vytuší, kdy dochází k únavě. Pak přichází na řadu odpočinek i během dne. Dopřejte mu ho, ale snažte se dodržet následující body.
2)      Utvořte si režim a choďte ven
Už od narození dítě vychováváte, učíte a vytváříte mu návyky. Důležitým návykem je právě denní režim. Dopoledne můžete trávit cvičením a hraním. Po obědě se vydejte na procházku. Čerstvý vzduch zkvalitňuje spánek dítěte a prohlubuje kvalitní odpočinek během dne. Večer přichází na řadu koupel a ukládání k spánku. Pokud zrovna nekoupete, dodržujte alespoň masáž tělíčka. Prokrvujete tím svaly a podporujete jejich lepší činnost. Snažte se plus minus dodržovat pro tyto aktivity stejnou denní dobu.
3)      Zkraťte odpolední šlofíky
Zkracování doby spánku v odpoledních hodinách podpoří snazší usínání večer. Aby miminko mělo co nejmenší potřebu vyspávat v podvečer, pomůže tomu právě procházka na čerstvém vzduchu, během níž se miminko uspí a nabere dost sil, aby zůstalo bdělé do večera, nebo alespoň s minimálním odpočinkem. Někdy se může stát, že je miminko více unavené. Samozřejmě se nesnažte ho za každou cenu udržet bdělé. Nechcete určitě dojít do fáze, kdy miminko přetažené únavou pláče tak, že nemůže naopak usnout vůbec. Rozrušené miminko pak hůře tráví a může dojít i ke kolikám. Opět se držte pravidla adekvátního rozptýlení dítěte. Při nejhorším se může stát, že si večerku protáhne o hodinu déle.
4)      Dbejte na stravu
Právě novorozenecké koliky často stojí za problémy se spánkem. Faktorů pro vznik obtíží může být spousta, a ne vaší vinou. Přesto je řada potravin, které působí v případě kojení dráždivě, aniž byste o nich věděli. Nejvíce dráždivé jsou potraviny z droždí a kypřicího prášku, cibule, pórek, česnek, luštěniny (s výjimkou loupané červené čočky), papriky, zelí, kedlubny, květák a další nadýmavé druhy zeleniny, houby, hrozny, hrušky, ostré koření, kofein, čokoláda, sycené nápoje, někdy i vejce nebo ořechy. Některá miminka špatněsnáší také mléčné výrobky. Tyto potraviny se snažte do prvního měsíce dítěte vynechat a poté je postupně v menším množství zařazujte. Také se snažte málo solit. Naopak do své potravy zahrňte kmín, fenykl, anýz, kurkumu a pískavici. Pro někoho může být chuť fenyklu a anýzu nepříjemná, přesto najdete i velice chutné kojící čaje s obsahem tohoto koření a dalších bylinek, které velice pozitivně ovlivňují trávení miminek a povzbuzují laktaci.
5)      Večerní rituály
K večeru v těle přibývá melatoninu, který navozuje pocit únavy a podporuje klidný spánek. Asi hodinu před usínáním miminku ztlumte světlo, chovejte se tišeji a navozujte patřičnou pohodu. Proveďte spací rituály, kterými může být již zmiňovaná koupel, masáž, mazlení nebo čtení pohádky. Miminku můžete také zazpívat ukolébavku – zkuste třeba tu nejnovější od zpěváka Michaela Foreta. Cílem je dostat miminko do postýlky, kde samo usne, protože návyk usínání přímo při chování může způsobit, že bez patřičné dávky pohupování neusne v noci po krmení.
Snažte se mu proto v postýlce vytvořit příjemné podmínky. Některé děti se rády tulí k jemným usínáčkům nebo dalším hračkám vhodným pro novorozence. Hlaďte ho, mluvte šeptem, ale co nejméně. Je-li miminko rozrušené, uklidněte ho nejdřív pohupováním v náruči nebo v šátku, dudlíkem či hlazením. 
Určitě nezvyšujte hlas, snažte se vydržet co nejvíce v klidu. Úsměvy a hlasité zvuky dítě vnímá jako výzvu k akci. Naopak klid, ticho, šeptání a letmé hlazení dítě samo rozpozná jako signál k odpočinku.
6)      Držte miminko v suchu
Během večera a noci se může stát nehoda, jako je ublinknutí nebo protečení plen. V žádném případě miminko nedržte v těchto podmínkách z důvodu, abyste ho ještě více nevzbudili. Po ruce mějte vždy čisté pyžámko a pleny. Není čas na dlouhé a zbrklé manipulace. Buďte efektivní, neštrachejte po pokoji, ale v klidu co nejrychleji miminko přebalte a převlékněte do suchého a čistého. Stále udržujte klidný tón hlasu i pohyby. Pro větší maléry chraňte matraci postýlky chrániči anebo látkovými plenami urovnanými na prostěradle.
Neslevujte z kvality plen, které rozhodují o klidné noci bez rušivých elementů způsobených jejich špatnou savostí nebo přiléháním. Miminku by měly být pleny pohodlné a měly by tak zajistit nerušený odpočinek nejen v noci, ale i během dne.
Obzvlášť u předčasně narozených miminek je potřeba dbát na eliminaci rušivých podnětů. Porodnice jsou naštěstí kvalitně vybaveny a vyškoleny k tomu, aby předčasně narozená miminka prospívala a mohla se co nejdříve dostat do pohodlí svého domova. K tomu jim pomáhá značka Pampers z portfolia společnosti Procter & Gamble, která dodává plenky Preemies speciálně vytvořené pro předčasně narozená miminka, pro jejich maximální pocit pohodlí a bezpečí.
Navíc teď může klidné spaní předčasňátkům symbolicky dopřát každý – každým zakoupeným balením produktů Pampers na alza.cz období 1. – 28. 2. 2021 zároveň darujete prostřednictvím organizace Nedoklubko i jednu plenku Pampers Preemie Protection předčasně narozenému miminku v českých porodnicích, a podpoříte tak klidný spánek miminek, pro které spánek znamená nejen nabrání potřebných sil, ale také rychlejší propuštění do láskyplného domova.
 

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account