Ochrana dětské kůže před sluncem je nezbytná: Průvodce pro rodiče

Slunné letní prázdninové období přímo vybízí rodiče i jejich ratolesti k trávení času na sluníčku a čerstvém vzduchu.  Zatím co o tom, jak se starat o “dospěláckou” pokožku, jsou rodiče většinou dobře poučeni, méně jsou už mezi lidmi rozšířeny informace ohledně péče o dětskou pokožku.                                       Jak je to tedy s “opalováním” u dětí?


NEEXISTUJE zdravé opalování
Pokud se zeptáte doktora, jak se opalovat zdravě, odpověď bude jednoznačná. Zdravé opalování neexistuje. Zní to radikálně, ale je to tak. Sluníčko je pro nás určitě důležité, tvoří se díky němu vitamin D a působí pozitivně i na naší náladu. Nicméně při každém vystavení se slunečním paprskům na sebe necháváme působit škodlivé UVA a UVB záření. A kůže má paměť. Každé spálení pokožky, které jsme si přivodili, se počítá a může vyústit až do rakoviny.

Dítě není malý dospělý
Dětská kůže je z pohledu opalování specifická. Je mnohem a mnohem citlivější na sluneční záření hned z několika důvodů:

Děti nemají dostatečně vytvořený pigment melanin

Melanin chrání buňky tím, že funguje jako štít. Vytvoří “čepičku” kolem jádra buněk kůže a škodlivé UV záření od něj odrazí. Tím je ušetřena nejcitlivější část buňky, DNA. Pokud by na ni UV záření působilo dlouhodobě, může se v budoucnu rozvinout rakovina kůže.

Dětská kůže je tenká

Proč je to takový problém? UV záření škodí tím, že prochází pokožkou a dostává se do citlivých struktur. Je to stejné, jako když se náboj vystřelený z pušky zanoří do stěny. Důležité struktury dětské kůže jsou blíž povrchu. Záření stačí tedy menší množství energie na to, aby se ,,zanořilo,, do těchto struktur a poničilo je větší silou.

Jak nejlépe chránit?
Čím menší dítě je, tím více je na sluneční paprsky citlivější. Novorozenci a kojenci by tedy NIKDY neměly být vystavováni příménu slunečnímu záření. Kromě toho, že nemají dostatečný pigment a jejich pokožka je slabá, nemají miminka hlavně dobře vyvinuté potní žlázy a mohou se rychle přehřát. I když to může znít jako banalita, ale dobře vyvinutý termoregulační systém je velmi důležitý. Pitný režim, přikrývka hlavičky i ostatních částí těla a pokožky. Velice důležitá je i ochrana očí. Oči dětí jsou velmi citlivé!
Ani s odbytím prvního roku dítěte ostražitost rodičů nesmí polevit. Děti do dvou let by neměly být vůbec vystavováni polednímu slunci. Je jasné, že starším dětem, které už poznaly radost ze svobody, kterou jim umožňuje chůze po vlastních nohách, těžko úplně zakážete běhání na slunci v odpoleních hodinách. Pokud to tedy jinak nejde, natřete je ochraným krémem s faktorem. Ideálně 30. Zase platí nutnost pokrývky vlavy a kšiltem a velmi dobré by bylo, kdyby dítě umělo nosit i sluneční brýle s UV filtrem.

Pamět kůže
Jak jsme si řekli, dětská pokožka je velice citlivá. Každé spálení zbytečně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny kůže v dospělosti, protože si to buňky kůže “pamatují”. V současné době zaznamenává Česká republika vysoký nárůst pacientů s touto diagnózou.
Problém je ale i jinde. Snižuje se hranice prvních nemocných. Před několika desítkami let to byla nemoc sedmdesátiletých, dnes se setkáte s třicetiletým mladíkem. Přitom prevence obzvláště u tohoto typu onemocnění je velmi jednoduchá, chránit se před sluníčkem krémy s UV filtrem, vychýbat se přímému polednímu slunečnímu záření, používat pokrývky hlavy a sluneční brýle bloukujíchí UV záření a hlavně co nejvíce CHRÁNIT DĚTI!

Zdroj: Lucie Holbová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account