Velkolepá výstava s názvem Mumie světa byla v Praze zahájena 1. února 2018. Představí Vám mumie a stovky artefaktů zapůjčených ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek z celého světa rozmístěných na 2 tisíce m2 výstavní plochy.
Nahlédnete do života lidí z různých epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky a starověkého Egypta. Budete svědky nečekaných tajemství o kulturách a civilizacích dávno minulých.
Výstava je rozdělena do několika sekcí/galerií, v každé je návštěvníkům představena jiná epocha dějin, např. se seznámíte se šlechticem Baronen Von Holzem, který zemřel během třicetileté války. Byl objeven potomky vlastního rodu v roce 1806 ve středověké kryptě. Díky dokonalým podmínkám bylo jeho tělo mumifikováno a zůstalo ve velmi zachovalém stavu včetně oblečení a výrazných kožených bot.
Velice poutavé je představení tzv. mumií z Vácu.Prosperující město Vác v Maďarsku v sobě skrývalo smrtícího zabijáka. Tuberkulózu, která zabila mnoho jeho obyvatel včetně mladých manželů Orlovits a jejich třech dětí. Jejich mumie byly objeveny v roce 1994 v zapomenuté podzemní kryptě. Dokonalé přírodní podmínky jejich těla mumifikovala.
Neskutečná Burnsova sbírka, série lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století. Allen Burns, byl skotský profesor anatomie, jenž měl mimořádné anatomické dovednosti a který vypreparoval a mumifikoval lidské ostatky tak, aby byly viditelné krevní cévy, tepny, žíly, svaly, orgány a jiné tělesné struktury pro potřeby výuky svých studentů. Přesný způsob jejich mumifikace je dodnes záhadou, preparáty jsou však zcela zachovalé. Obdivuhodná podívaná.
Seznámíte se také s tím, že staří Egypťané mumifikovali nejen lidská, ale i zvířecí těla. Vědci odhalují velmi zvláštní vztah ke zvířatům, zejména ke kočkám, které byly uctívány jako převtělení bohové. Mezi exponáty je tělo posvátného ptáka ibise, ryby, psa i krokodýla. Tato zvířata měla doprovázet na věčnost členy královské rodiny.
Dech beroucí projekt MUMAB, v němž američtí lékaři dokonale napodobili původní egyptskou mumifikaci. Zjišťovali, jaké materiály staří Egypťané na mumifikaci používali a sami v roce 1994 vytvořili napodobeniny balzamovacích nástrojů a podle starobylých egyptských záznamů mumifikovali tělo člověka. Vědci stále využívají mrtvá těla dobrovolníků k tomu, aby přesně pochopili procesy mumifikace.
Dále se dozvíte, jak krutý byl národ Inků. Tento národ uctíval svá božstva tak, že neváhal praktikovat hromadné lidské oběti včetně vlastních dětí.
Výstava je doplněna o promítání projekcí, jež vypráví jednotlivé příběhy, například se dozvíte příběh o bozích Esetě, Usirovi a právu jejich syna na královský trůn.
Je zde vystavena i busta asi nejznámějšího egyptského panovníka Tutanchamona (nejznámější je však jen díky nalezení nevykradeného hrobu Howardem Carterem v roce 1922).
Ačkoliv se o problematiku mumifikace zajímám již delší dobu (v rámci svého amatérského studia historie Egypta) zaskočila mě sbírka rituálně zmenšených hlav bojovníků, nazývané tsantsy, které byly používány jako rituální předměty přinášející svému nositeli sílu zabitého bojovníka. Tento rituál prováděl amazonský kmen Jívaro a hlavy jsou k vidění mimo jiné i ve stálé expozici Náprstkova muzea. Pokud Vás zajímá, jak je možné hlavu takto scvrknout, zajděte se na výstavu podívat a dozvíte se víc. Slabší nátury by detailní popis nemusely zvládnout

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account