Jak efektivně poskytovat zpětnou vazbu: Praktické tipy a rady
Chcete druhým lidem říct svůj názor, co si myslíte. Je to přirozené, protože vidíte, že něco mohou dělat lépe. Mohou se lépe chovat, dělat svou práci a zlepšovat se. Když však nedodržíte těchto několik pravidel, stane se, že namísto zpětné vazby druhá strana slyší spíše kárání, má pocit, že útočíte a začne se bránit.
Jak dát zpětnou vazbu, aby byla přijatá?
V soukromí, vyžádanou a osobně. Základem úspěchu je, že s člověkem, kterému chcete zpětnou vazbu dát, mluvíte v soukromí. Jen vaše dvě strany, žádní svědkové. Když jsou u toho další lidé, působí to jako soud a to nepřinese nic dobrého. Zpětná vazba má být vyžádaná. Proto se druhého ptejte, zda ji chce slyšet a je na ni připravený. Až po souhlasu můžete mluvit. První bod uzavírá, že má být osobní. Neposílejte ji mailem, ani ji netelefonujte. Pokud je to jen trochu možné, dávejte ji osobně, z očí do očí.
Konstruktivně. Buďte věcní a hlavně nabídněte konkrétní řešení. Když na druhého spustíte svou připravenou řeč, jak dělá špatně tohle, tamto i ono, tak jste vylili své emoce, ale nenabídli jste řešení. Proto je důležité zaměřit se na hledání řešení, které navrhujete.
“Tvoje výsledky jsou za poslední dva měsíce hrozné. Vidíme, že máš málo domluvených schůzek ve tvém výpisu. To si jich nemůžeš domluvit víc?”
Jak to vnímáte? Bude to fungovat? Co raději takto…
“Výsledky tvé práce jsou poslední dva měsíce slabší. Podle tvého výpisu vidím, že máš méně schůzek než ostatní. Doporučuji ti, abys sis jich domluvil dvakrát tolik a tvé výsledky se opět zlepší.”
Je to lepší?
Nehodnotíte člověka, hodnotíte jeho činy. Častou chybou je, že namísto zpětné vazby přijde kárání, hodnocení osobnosti druhého. Nikoliv jeho činů. Je rozdíl, když řeknete “Chováš se k druhým hrozně!” a když řeknete “Tvé chování k druhým není vhodné.” V prvním případě soudíte člověka, v druhém případě jeho činy. Když dlouhodobě útočíte na člověka a říkáte mu, jaký je (první případ), potom se takovým i stane, má pocit, že je takový a že už to nemůže změnit. Zatímco své činy změnit můžeme. Proto dávejte zpětnou vazbu na činy.
Někdy stačí velmi málo a druzí se vám začnou měnit před očima. Je to stejné, jako s vámi. Když ve vás má někdo důvěru a podporuje vás, rostete vzhůru. Je to tak, že ano? Proto i vy hledejte způsob, jak druhým předávat informace a zpětnou vazbu, aby mohli růst a cítili se u toho co nejlépe. Všichni jsme lidi a učíme se ze svých chyb. To mějme na paměti a vše půjde snáze a lépe.
Zdroj foto: Pixabay.com