Prosinec, konec roku. To je to co si každý z Nás ihned vybaví, je to také období Vánoc, klidu a míru. Právě teď většina z Nás upírá myšlenky k tomu co se za uplynulý rok stalo a co Nám přinese rok nastávající.
*heart*
Podle čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo, které je stejně jako plíce elementem kovu. Z fyzického hlediska, je zakončením našeho trávicího systému a stará se o odvádění „odpadů“ z těla. Je tedy na místě, aby bylo neustále čisté a správně fungovalo. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí, našich nejhlubších obav, strachů a stinných stránek.
*enzo*
Říká se a podle mě naprosto správně, že střevo je základem našeho zdraví. V jakém stavu máme střeva, tak se cítíme a tak vypadáme.😎
Síla našeho imunitního systému závisí na stavu našeho střeva ze 70 až 90%!!!
*enzo*
Tlusté střevo je zmenšeninou našeho těla, je to soustava, která stimuluje celý organismus. Každý úsek stimuluje určitý orgán a proto, když je některý z úseků tlustého střeva zanesen, odrazí se to ve funkčnosti daného orgánu a dochází ke vzniku onemocnění.
Tlusté střevo předává skrze svoji stěnu látky do těla. Čisté a zdravé střevo předává vitamíny, vodu a soli do krve a vyživuje náš organismus. Funguje to tak i se zaneseným střevem, do těla se pak dostávají látky, které nás oslabují. Veškeré nečistoty jsou poté odváděné kůží ve formě ekzémů nebo různých pupínků a akné.
V neposlední řadě je projevem i častá únava, podvýživa organismu (a to i u osob obézních), bolesti hlavy, migrény, bolesti v oblasti bederní páteře nebo opary na dolním rtu.
*enzo*
Jak se projevuje oslabení tlustého střeva?
Oslabení se nejprve projevuje zejména zácpou, průjmem nebo kručením ve střevech. Posléze se může přidat i oslabení imunity (tlusté střevo je největším orgánem naší imunity, již naši předci říkali, že imunita sídlí právě ve střevech – je to až 70 %). Jelikož tlusté střevo souvisí se sliznicemi v těle, jeho oslabení je projevuje také ve formě častých rým, viróz nebo i krvácením z nosu.
*enzo*
Jak se dostat do rovnováhy?
Nejúčinnější je detoxikace tlustého střeva, ať už v podobě tzv. klystýrů (výplachů střev), které mají svůj základ již po tisíciletí ve všech kulturách, tak i ve formě pravidelných půstů (kdy pijeme pouze vodu) nebo odlehčovacích dní (kdy jíme třeba jen ovoce, rýži nebo pijeme pouze čerstvé ovocné/zeleninové šťávy).
Je také velice důležité zaměřit se na naši psychiku. Začít si být sami sebe vědomí. Vnímat naše potřeby a naplňovat je v našich životech. Hledat odpovědi sami v sobě, místo „tam“ venku. Mnohdy jsou právě informace a normy zvenčí příčinou toho, že máme pocit, že selháváme (a selhávají i naše střeva). Tlusté střevo je naší temnou stránkou a je potřeba ho prosvítit světlem naší duše. Je potřeba vzít odpovědnost sami za sebe do svých rukou.
*enzo*
Co tedy dělat a jíst, abychom tlusté střevo nezatěžovali???
• Tlusté střevo je nejaktivnější mezi 5. a 7. hodinou ranní. I když v tomto čase vstáváte, je lepší nesnídat. V tuto dobu probíhá u zdravého jedince vylučování. Ten, kdo má s vylučováním potíže, si může dát sklenici teplé vody se špetkou soli, nebo se švestkovou šťávou (postačí i vyluhovat sušené švestky ve vodě). Snídani odložte po 7.hodině, kdy je nejaktivnější žaludek.
• Po 19. hodině nejezte vůbec nebo jen střídmě.
• Hlídejte si dostatečný příjem tekutin. V létě nám jde většinou doplňování tekutin lépe než v zimním období. Proto si pitný režim opravdu hlídejte. Pijte teplou vodu, čaje a opět si neodpustím zmínit oblíbený zázvorový čaj.
• Jezte potraviny bohaté na vlákninu – luštěniny (fazole, sóju, hrách, cizrnu), obiloviny – zvláště se přimlouvám za ty bez lepku (jáhly, pohanka, quinoa), rýže (ideálně natural), otruby, celozrnné obiloviny a klíčky, lněné semínko, zeleninu (pórek, cibuli, řepu, mrkev, topinambury, artyčoky atd.) a ovoce (fíky, švestky, hroznové víno, melouny, dýně, jablka, hrušky). Dále med a kvalitní rostlinné oleje, pokud trpíte zácpou, přidejte Psylium nebo Aloe Vera.
• Samostatně chci zmínit pro střevo opravdu zázračné – obyčejné KYSELÉ ZELÍ, především to netermizované, nesterilované a ani jinak tepelně neupravované. Nejcennější složkou kyselého zelí je kyselina mléčná, která pomáhá obnovovat poškozenou střevní sliznici a pomáhá při trávení v žaludku tím, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Dále obsahuje probiotické bakterie a nezanedbatelné množství celulózy, která pomůže průchodnost střev.
• Čím jednodušeji budete jíst, tím lépe. Pokuste se vynechat chemicky upravované potraviny, polotovary, bílou mouku, bílý cukr, mléko, uzeniny, sladkosti, pozor na kávu a alkohol.
• Na odhlenění použijte lotos. Sušený kořen lotosu koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo v prodejnách s kořením – stačí povařit. Dále doporučuji zázvor a skořici.
• Hýbejte se, pořádně dýchejte, zajděte si do sauny a hlavně buďte pozitivní, v klidu a užívejte si krásu blížící se zimy!
*enzo*
Jaké potraviny nám pomohou posílit tlusté střevo?
Nejdůležitější pro fungování zdravého střeva je dostatek vlákniny, zeleniny, ovoce a vody. Zlatým pravidlem je nekombinovat velké množství surovin v jednom jídle a udržovat dostatečnou pauzu mezi jídly. Pokud tomu tak není, potrava ve střevech zahnívá, jsme nafouknutí, unavení, je nám těžko a trpíme nadýmáním.
Z obilovin je vhodná rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Z luštěnin je vhodná černá čočka a žluté sójové boby. Důležitá je i zelenina jako je česnek, který je od pradávna používán jako vypuzovač střevních parazitů, cibule, pórek, zázvor, černá ředkev, kysané zelí nebo růžičková kapusta. Z ovoce jablka, hrušky, kaki, kokosový ořech a fíky. Vhodné jsou téměř všechny druhy ryb (v tomto období připravujeme se zahřívajícím kořením) a tučnější masa, jako je vepřové.
Vhodné jsou také vlašské ořechy (pozor na množství, jsou hůře tráveny), jedlé kaštany, med či usušené lesní houby. Z bylinek, které podporují trávení, doporučujme zejména kmín, fenykl, anýz a zahřeje nás i muškátový oříšek (ve větším množství působí jako opiát, pozor tedy i tady na jeho množství). Dále je výborný plicník lékařský, který je doporučován na uklidnění střev při průjmech, stejně tak jako skořice. Mléčné výrobky až do jara vypouštíme, vnáší do těla chlad a zahleňují nás. Obzvláště, pokud máme zanesená střeva.
Pro podporu peristaltiky střev můžeme vyzkoušet indickou vlákninu tzv. psyllium nebo zelený jíl.
*enzo*
Aromaterapie
Jedním z nejvhodnějších olejů, který pomáhá při zánětech v trávicím traktu, je heřmánek. Ulevuje při průjmech, uklidňuje a uvolňuje křeče. Dalším pomocníkem je také fenykl, který uvádí trávicí soustavu do rovnováhy. Povzbuzuje tok energie v tlustém střevu, čímž působí proti nadýmání a uvolňuje křeče. Pomáhá nám také vyjadřovat naše pocity, aby tzv. “nehnily” v našem nitru. Z dalších podpůrných olejů můžeme jmenovat rozmarýn povzbuzující činnost střeva, zklidňující levanduli a neroli nebo tea treea eukalyptus, které pomáhají při obtížích s bakteriálními či virovými infekcemi. Určitě se však nejprve poraďte se svým aromaterapeutem.
Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. Crab Apple pro čištění těla pro jedince trpící pocitem nečistoty. Pomáhá zbavit se negativity a nejasných záležitostí. Honeysuckle je vhodný pro ty, kteří mají potíže opustit minulost a přijmout věci tak, jak skutečně jsou, neidealizované. Působí proti duševní bolesti, pomáhá rozpouštět výčitky, při traumatech z dětství nebo ze ztráty milované osoby. Pine je vhodný pro jedince se sklony k sebeobviňování a pocitům viny, i přesto, že chybné jednání nemuselo vycházet z nich samých. Podporuje proces čištění. Walnutpomáhá zbořit negativní model myšlení a povzbuzuje k vypouštění všeho starého a již nepotřebného a pomáhá nabrat nový směr.
*enzo*
Cvičení
Vhodná cvičení pro tlusté střevo jsou zejména taková, která podporují jejich přirozenou peristaltiku. Protože partnerským orgánem jsou plíce, je velmi důležité, aby střevo fungovalo v pořádku. Zaměřte se proto na správné a hluboké dýchání a cvičení pro uvolnění napětí. Posaďte se nebo si lehněte, důležité je, abyste se cítili příjemně. Jednu ruku položte na břicho a druhou na hrudník. Cílem cvičení je, aby se ruka na břiše s každým nádechem zvedala a s výdechem spolu s břichem klesala, hrudník by se neměl téměř vůbec nepohybovat, zaměřte se na bránici. Při nádechu zkuste na chvilinku zadržet dech a uvědomit si sílu čerstvého vzduchu. Při výdechu nechte břicho splasknout, až se nadechnutý vzduch vypustí ven. Proces opakujte několikrát a posléze se vraťte zpět k přirozenému modelu dýchání. Současně si můžete představit, že při nádechu do břicha přijímáte bílé léčivé světlo, které se rozlije do celého těla. Doporučujeme také navštívit lekce jógy (pokud sami necvičíte) vedené zkušeným instruktorem a nebo pokud již máte nějakou zkušenost s tímto cvičením a rádi byste si rozšířili obzory. Čerpat inspiraci můžete také z knih, např. Umění dýchat, Jóga: Nejlepší ásány, mantry a mudry, Jóga: váš průvodce domácí praxí nebo Jóga 7 minut denně.
*enzo*