Hledáte řešení na své starosti?

 V tomto článku ze série Terapeutický průvodce se dozvíte, jaké jsou nejčastější mýty, které lidi odrazují od toho si pomoct díky terapiím, což jim brání své starosti skutečně vyřešit.

Spousta lidí má zakódované určité mýty, které je odrazují od toho si pomoct díky terapiím. To jim brání své problémy skutečně vyřešit. Často se snaží vyřešit své problémy sami, což mnohdy nadělá víc škody než užitku.

Nejčastější mýty a omyly jsou:
Nepotřebuji terapeuta, jsem dost chytrá a dokážu své problémy vyřešit sama – Inteligence s tím nemá nic společného. Dobrý terapeut vám nebude radit, co dělat a co ne. Je zrcadlem, ve kterém uvidíte to, co jste dříve neviděli. Pochopíte souvislosti. Díky tomu pak budete moct udělat lepší životní rozhodnutí.
Budu tam muset chodit několik let – Jsou všeobecně známé psychoterapie, kde člověk opravdu musí docházet dlouhodobě a často. Mnohdy třeba každý týden po dobu několika let. A změny jsou po malých krůčcích. Pak jsou ovšem metody, které jsou rychlejší a efekt se dostavuje mnohem rychleji a výrazněji. O tom budu mluvit v dalších článcích.

Nejsem přece blázen, tak proč bych chodila na terapii – Nejít k terapeutovi, abych nebyla za blázna, to je jako nejít se zlomeninou k doktorovi, abych nebyla za mrzáka. Terapie je naopak pro lidi, kteří mají dostatek sebevědomí a odvahy postavit se problémům čelem. Pro lidi, kteří si uvědomují svůj problém a chtějí na sobě pracovat.

Potlačuji svoje problémy, nepřipouštím si je – Pokud jste měli problémy a nijak vědomě jste je nezpracovali, tak co se tedy s těmi starostmi stalo? Kam se přesunuli? Už tušíte, kam tím mířím? Problémy jste nevyřešili, jen jste je potlačili v sobě, dusíte je a snažíte se vědomě předstírat, že problémy už nejsou. Je dobré si uvědomit, že potlačené emoce mají obrovskou sílu a pokud je budete v sobě dlouhodobě potlačovat, tak se projeví v nemoci fyzického těla jako např. rakovina.

Vyřeším to práškama – Prášky bohužel člověku jeho problémy nevyřeší. Při řešení problémů je třeba najít příčinu a tu zpracovat. Prášky řeší jen důsledek těchto příčin a to tak, že potlačí emoce. Prášky tedy můžou v některých případech pomoct s nepříjemnými symptomy, ale na druhou stranu můžou přinést i nežádoucí účinky. Největším problémem je jejich častá návykovost. Problém je hlavně v tom, že s prášky hlava není klidnější, ale jen omámenější. Nebo pokud klient používá prášky k tomu, aby nemusel myslet vůbec a vyhnul se řešení problémů. Naopak terapie vám pomůže odhalit zdroje obtíží a řešit je. Je to práce na vašem životě. Tu za vás samotné prášky neudělají.

Samostudium a samoléčba – Problém tohoto přístupu spočívá v tom, že člověk nemá náležitý rozhled o všech možných příčinách, poruchách a mechanismech, které ho mohou ohrožovat. Laikové často vychází ze tří obecně známých diagnóz (schizofrenie, deprese a hysterie), a aplikují je na všechny případy, se kterými se setkávají. Jenže příčiny můžou být mnohdy úplně jinde.

Kamarádi mi pomůžou – Rady a přístup přátel vychází z jejich životních zkušeností a zakládá se na tom, jak oni nakonec své problémy vyřešili. Zpravidla nedokážou přesně pochopit příčiny vašich problémů a doporučují vám svoje rady na všechny problémy. To je jako by vám kamarád doporučoval bylinkový čaj na zlomeninu jen proto, že jemu posledně pomohl při chřipce. V neposlední řadě pozor na silácké rady tipu „Vykašli se na něj, máš na víc. Tak ho vykopni z domu…“. Bohužel zejména při řešení vztahových problémů bývají přátelé těmi nejhoršími rádci.

Jako vhodné řešení na vaše starosti se nabízí terapie, o kterých se budeme více bavit v dalších článcích. Obecně je terapie vhodná pro kohokoliv, kdo si uvědomuje, co ho trápí a je rozhodnutý se otevřít a vyřešit to. Naopak terapie není vhodná pro toho, kdo si myslí, že změna přijde sama a že pro to nebude muset nic udělat.

Chcete vědět víc o tom, jak se zbavit svých starostí? Přečtěte si další články ze série Terapeutický průvodce. Jděte na webové stránky www.zacala.cz, kde najdete informace o terapiích, našich unikátních Terapeutických panenkách a ZDARMA si stáhnete příručku „Jak se zbavit starostí“.
Jak jste na tom vy? Absolvovaly jste již nějaký druh terapie? Jaké máte zkušenosti? Co se vám osvědčilo a funguje na vás? Nebo co vám naopak vůbec nefunguje? Podělte se v komentářích o své zkušenosti.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account