Statistiky zaměřující se na sledování nadváhy a obezity dlouhodobě upozorňují, že celosvětová populace tloustne. Na vině je hned několik faktorů, k nimž se za poslední rok přidala pandemie koronaviru, kvůli které se prakticky celá planeta zastavila, a to včetně pohybu a sportu jednotlivců, které na dlouhou dobu v podstatě uvěznila v jejich domovech. Ani v České republice není situace jiná a data jsou alarmující. „V naší zemi trpí některým ze 3 stupňů obezity více než 30 % populace, tloustnou nejen dospělí, ale v poslední době také děti, které doplácí na nedostatek aktivity v posledních měsících,“ říká Lukáš Vrána, výživový poradce a lektor programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan s tím, že na bezútěšnou situaci upozorňuje právě Světový den obezity.
V současné době víme, že nadváha a obezita jsou rizikovými faktory pro celou řadu chorob, ať už pro kardiovaskulární problémy, diabetes 2. typu či některá nádorová onemocnění. V neposlední řadě se k těmto chorobám přidal nově i COVID-19. Z nejnovějších studií jasně vyplývá, že u lidí trpících obezitou existuje vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění a tedy i pravděpodobnost hospitalizace či potřeby plicní ventilace. „Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na základě svého výzkumu publikovalo, že obezitou trpělo 48,3 % hospitalizovaných, byl to druhý nejpočetnější společný faktor všech pacientů,“ vysvětluje výživový poradce Vrána, který dodává, že prvním byl zvýšený krevní tlak.
COVID-19 však není jediným strašákem, kritická je i situace české populace ohledně diabetu. V České republice je diabetes velice rozšířenou nemocí, trpí jí více než 900 000 Čechů. Naprostá většina z nich je pak postižena diabetem 2. typu. „Každoročně v České republice přibude až 30 000 nových pacientů s diabetem, znamená to, že v blízké době se bude jednat o každého desátého Čecha. Přitom právě obezita je jedním z faktorů, které vzniku cukrovky přispívají velkou měrou. Obezitou totiž trpí až 90 % všech, které diabetes postihl,“ vysvětluje Lukáš Vrána.
Světový den obezity má za cíl ukázat na všechna rizika, která jsou spojená s vysokou váhou, ale také edukovat v oblasti zdravého životního stylu z důvodu ozdravení populace. „Jednou z prevencí obezity je konzumace kvalitních, minimálně průmyslově zpracovaných potravin, dostatečné množství zeleniny, optimální množství bílkovin – kvalitní maso, mléčné produkty, vejce, případně i některé rostlinné potraviny, omezení sladkostí s rafinovaným cukrem, omezení konzumace vysoce zpracovaných potravin (UZPP – ultrazpracované potravinářské produkty) a dostatek pohybu,“připomíná základní zásady Lukáš Vrána.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account