Sebehodnota – není to, co o sobě říkáme nahlas, jak se cítíme, nebo jak se máme, ale vyjadřuje to, co si sami o sobě uvnitř sebe skutečně myslíme. V tom mnohdy může být velký rozdíl.
Můžeme například navenek říkat, jak se v určité situaci máme skvěle a vše je fajn, ale uvnitř sebe pochybujeme, zda to zvládneme, nebo zda se pro to hodíme. Samozřejmě, určitá míra zdravého pochybování, která vede k tomu, že si lépe prověříme podmínky, lépe připravíme podklady a pod., je na místě.
Tady máme na mysli pochybování sama o sobě, že nejsem dost dobrá, že se podceňujeme.
Lidé s nízkou sebehodnotou:
-
mají často problém říct svůj názor a obhájit si ho
tím, že se neumí bránit, tak se raději ani nepouštějí do konfrontace, aby svůj názor, nebo stanovisko obhájili
často neumí říct ne
velice často hodnotí situace jako dobré, nebo špatné
pokud se jim něco nepovede, neumí to vzít jako ponaučení, ale jako své selhání a jsou velice sebekritičtí
jsou velice přísní i sami na sebe, neumí se moc pochválit a spíše mluví o svých negativních vlastnostech, než pozitivních
Zajímavostí lidí s nízkou sebehodnotou je, že mají pocit, že všichni okolo nich jsou šťastnější, úspěšnější, spokojenější …. jen oni ne. Tento postoj je ale dostává do pozice oběti, kde spíše než by hledali řešení, tak viní za nevydařené situace jak okolí, tak sebe mrskají sebekritikou.
Často zažívají pocit bezmoci a utápí se vnitřním přesvědčením, že je nikdo nemá rád.
Co s tím? Zajímá tě, co s tím můžeš dělat?
SEBEHODNOTA – je jedno z témat našeho Kongresu Zdraví ženy. Pokud vás zajímá toto téma, vyplňte prosím dotazník, kde můžete uvést otázky, na které byste chtěli slyšet odpovědi.
Dotazník najdete zde<<
Více info o Kongresu zde<<