Hudba a hrdinství: Jak projekt Srdcerváči propojuje umění a pomoc potřebným
Je pět odpoledne v pátek 9. září. U Fantovy kavárny je rušno, plakáty s komiksovými hrdiny se nápadně podobají lidem, kteří u nich postávají. A jindy zavřený klavír je otevřený… Za chvíli startují koncertem ve spolupráci s projektem Piána na ulici Srdcerváči.
Majestátně poklidnou atmosféru historické budovy pražského Hlavního nádraží v pozdním pátečním odpoledni, co chvíli protnou kroky cestujících spěchajících na vlak a sem tam i zvuk, který jako by sem vůbec nepatřil. Piano. Ale tady na Hlaváku?
Vstupuji do dechberoucích prostor u secesní Fantovy kavárny a podobně jako mnoho dalších přihlížejících čekám, co se bude dít dál. Interiér je vyzdoben velkými plakáty s vyobrazenými komiksovými superhrdiny, opodál stojí piano a stále přicházejí další a další lidé.
V tom si za klaviaturu sedá elegantní mladá žena, ředitelka NFOZP Hana Potměšilová, odehrává krásné sólo a hned poté přihlížející seznamuje se záměrem této zajímavé akce.
Představuje kampaň projektu Srdcerváči. Projektu, který byl vytvořen na podporu zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Tito lidé nejen že chtějí a většinou i mohou pracovat, ale často z nich postižení dělá velmi silné osobnosti, které se nebojí porvat za dobrou věc. Srdcerváči – osvětový a fundraisingový projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) – tuto myšlenku pomáhají šířit.
Srdcerváčku Hanu Potměšilovou hned poté u piana střídají: nevidomá pianistka Ráchel Skleničková, klavírista a zpěvák Dominik Šebo, pianista Jan Jareš, skladatel a klavírista Zdeněk Merta, zpěvačka Katarina Landlová a další známí i méně známí hráči. Několikrát se dokonce přidají i lidé přímo z publika nebo cestující přicházející či odcházející od vlaků. Jednoduše úžasná atmosféra.
V pauzách mezi jednotlivými skladbami a vystoupeními se slova ujímají šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský a moderátor a bavič rádia Kiss Petr Vojnar, kteří si k sobě zvou vzácné hosty.
5 osudů, 5 hrdinů, 5 Srdcerváčů: lidí, kteří nechtějí zůstat stát v koutě a jen si odžít svůj život. Lidí, kteří nechtějí jen žehrat na osud, a i když je potkalo něco, co si mnozí z nás ani nedokáží představit, bojují a stále vítězí!
Voják z povolání Stanislav Vajda, bojující s rakovinou lymfatických uzlin. Uznávaný policista Daniel Kafka, po nehodě na vozíku. Psychoterapeutka a fotografka Martina Veverková, jež den co den zápasí s důsledky dětské mozkové obrny. Marcel Hasch, gynekolog, který od roku 2012 trpí syndromem vyhoření. Jiří Vaňásek, státní úředník postižený lupénkou. Výjimeční lidé s výjimečně nelehkými osudy a výjimečnou silou postavit se všem nástrahám a prorazit.
Jsou tu, aby naše oči zbavily stínů a srdce předsudků, abychom začali svět okolo nás vnímat z jiného úhlu pohledu a více si všímali lidí kolem sebe. Co když právě můj kolega, někdo z přátel či jejich blízkých prožívá něco podobného? A co mi brání v tom, abych právě já pomohla? Srdcerváči se nebojí o svých problémech i úspěších hovořit a pomáhají tak nejen sami sobě, ale dost možná i nám všem.
Odcházím naplněna úžasným pocitem ze setkání s lidmi, kteří jsou příkladem nejen všem postiženým, ale komukoli z nás. Na cestu mne vyprovází tóny piana a ševelení cestujících čekajících na svůj spoj.
Jsem rozhodnuta, že i já nastoupím do zcela nového vlaku a svou pomocí přispěju těm, kteří ji potřebují a zasluhují si ji jako málokdo. I já se stanu Srdcerváčem.
Autorka: Lenka Nejedlá, Marketing
Zdroj foto: Pixabay.com