Dobrým řečníkem se rodí málokdo. Většina lidí pro to musí něco udělat, aby se stali dobrými řečníky. Tedy v případě, že se jimi chtějí stát.

Sama jsem toho zářným příkladem. Jako dítě – levák jsem spoustu věcí dělala trochu jinak, například jsem se rozhodla, že začnu psát zprava doleva :-). Když praváci mohou psát zleva doprava, tak proč bych já nemohla dělat to stejně přirozené pro mou ruku? Problém… Nebo tři druhy čar v matematice – problém… A nejhorší ze všeho pro mě bylo čtení nahlas před celou třídou. Některá slova byla tak dlouhá, že se nedala vyslovit, a ještě k tomu mám dýchat? Nepřekonatelná situace. Už si ani nepamatuji, jak jsem základní školu s tak častým čtením nahlas přežila. A to jsem čtení milovala a byla jsem jedničkářka.

Chvíli jsem chodila i na logopedii, protože jsem začala trochu koktat. Pozůstatek mám ještě dodnes, kdy některá slova jsou pro mě tak komplikovaná a musím se hodně snažit, abych je vyslovila. Avšak naučila jsem se dělat to tak přirozeně, že v mém mluveném projevu to nikdo nepozná.

Proto nezoufejte, pokud i vy máte nějaký řečový handicap. Se vším se dá pracovat.
Hodně mi pomohlo, když jsem si začala číst nahlas doma. Byla jsem v klidu a v pohodě, že mě nikdo neposlouchá, že to nezní trapně, když některé slovo čtu několikrát.Stačí pár minut a důležitý je pravidelný trénink. Zvyknete si a naučíte se při čtení i dýchat (pomalu). Takže už to nebude takový problém jako dřív, když toho na jeden nádech chcete přečíst co nejvíc a pak vám dochází dech.
A jak jsem se já s problémy s komunikací vyrovnala?…

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NA MÉM WEBU  – http://www.alenaratajova.cz/mluvit-se-muze-naucit-kazdy/

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account