Taranise společně se slovanským Perunem, germánským Thórem, řeckým Diem a římským Jupiterem řadíme do skupiny indoevropských bohů – hromovládců. Taranis ovšem, na rozdíl třeba od Jupitera , vládne i podsvětí, díky čemuž ho římský básník M.A. Lucanus ztotožňoval nejen s Jupiterem, ale i s Plutonem.
Taranis jako pán nebes ovládal hrom i blesk, ale i slunce. Podle V. Podborského ale zasahoval i do oblasti válek a života na onom světě. Hrál tedy svou úlohu i v kultu předků, který byl pro Kelty tak důležitý. Jeho atributy byly hrom (taran) nebo palice, kterou držel v jedné ruce, a kolo s loukotěmi, které držel v druhé ruce, nebo se o něj aspoň opíral.
Kolo samotné i u mnoha dalších civilizací vždy symbolizovalo slunce. Malá bronzová kolečka se čtyřmi nebo osmi loukotěmi se běžně nalézají na oppidech (např. ve Stradonicích). Některé připomínají spíše malá kola od vozu, jiná jsou ozubená, snadno bychom si je mohli splést se součástkami nějakého modernějšího stroje. Má se za to, že sloužily jako amulety.
Taranis podle Podborského mohl být jakožto bůh nebes symbolizován také postavou býka. Božského býka Deiotarose uctívali třeba v maloasijské Galatii.
Byl Taranis nejhlavnějším z bohů?
Lucanus dále uvádí, že Taranis společně Teutatesem a Esusem tvořil trojici nejvýznamnějších bohů. Některé nám dnes dostupné zdroje (Bauerová, Podoborský) se nám snaží namluvit, že byl nejvyšším z této trojice. To však nemůžeme s naprostou jistotou ani potvrdit, ani vyvrátit, protože Keltové měli zákaz psát o svém náboženství, o své rituální činnosti. Proslulý Mircea Eliade i samotný Gajus Julius Caesar, který měl s Kelty přímou zkušenost, však za toho nejhlavnějšího boha Keltů pokládají Teutatese, který měl Kelty naučit všem řemeslům.
Prohlášení Bauerové, že se Keltové dle Caesara považují za jeho děti, je poněkud sporné už díky samotnému zdroji. Caesar ve svých Zápiscích vyjmenovává všechny bohy, včetně Jupitera, kterého Římané přirovnávali k Taranisovi, a pak poznamenává, že „Galové o sobě rozhlašují s chloubou, že všichni jsou potomky boha Díta, a tvrdí, že to mají od druidů.“
Oběti pro Taranise
Býváme skeptičtí k informacím od římských autorů, ale ještě skeptičtější bychom měli být vůči tomu, co nám podávají novodobí autoři. Podborský stejně jako jiní píše, že „Taranis byl usmiřován přinášením lidských obětí, a to upálením“. Za toto prohlášení přidává citaci Caesara, který o Galech zapsal: „..mají zase nesmírně velké modly, jejichž údy, spletené z proutí vyplní živými lidmi. Pak je zapálí a lidé uprostřed plamenů jsou zbaveni života.“ Nikde tam ale není jasně určeno, zda se jednalo o oběť Taranisovi, či někomu jinému. Jiří Waldhauser napsal, že Taranisovi se obětovalo i zakopáním obětin. Současní autoři přinášejí mnoho závěrů, ale málo vysvětlení, jak k nim vlastně dospěli. Nabízí se tedy otázka, jestli nás jen nevodí za nos.
Praxe
Mnoho lidí (pohanů) se záměrně pevninským bohům vyhýbá, neboť se o nich nedochovaly žádné příběhy, od Keltů samotných nemáme o těchto bozích žádné informace. A jestli víme aspoň nějaké, tak z literatury, kterou nám je zanechali Římané, kteří s Kelty přicházeli do kontaktu, nebo z podobně možná i více zavádějícího podání archeologů, kunsthistoriků atd. Jakožto autorka článku přiznávám, že ohledně správnosti podávaných informací jsem nesmírný skeptik.
Osobně ale Taranise jakožto boha nebes uctívám a nezapomínám na něj při žádném důležitém svátku. Přece jen jeho moc může život dát (slunce je důležité nejen pro život rostlin), ale i brát. Když jsem s ním přišla do kontaktu poprvé, vzpomínám si, že jsem byla velice nervózní, protože mně tehdy dostupné zdroje hlásily, že přijímá jen lidské oběti. Není to pravda. Ale že nedá nic zadarmo, jsem si vyzkoušela na vlastní kůži.
Zdroje:
Anna Bauerová: Zlatý věk země Bójů
Anna Bauerová: Keltové v Čechách
Vladimír Podborský: Náboženství starých Evropanů
Mircea Eliade: Dějiny náboženského myšlení II
Jiří Waldhauser: Encyklopedie Keltů v Čechách
Gajus Julius Caesar: Zápisky o válce galské
Keltští bohové: Taranis
-
Kongres Zdraví ženy – hostka: Jana Minaříková
Anna Bartošová||Osobní rozvoj a podnikání
Jana Minaříková dlouhodobě se věnuje východním naukám jako je Tradiční čínská medicína a Shiatsu masáže. Věřím, že v práci...
-
MINIKURZ ANGLIČTINY: LEKCE 3/1 (Slovník 1)
Jana101||Osobní rozvoj a podnikání
Vítejte v 3. lekci MINIKURZU ANGLIČTINY, určenému pro “věčné začátečníky”, kteří se dlouho učí, ale stále se nedomluví, a mírně...
-
Dákové studium VOŠ
Lucka Lucka||Osobní rozvoj a podnikání
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, neví někdo z vás, kde se dá studovat dálkově VOŠ? Obor je mi docela...
-
Víra v sebe je nejcennější poklad, který můžeme dát sami sobě
JitkaVětrovská||Osobní rozvoj a podnikání
Věřit je nezbytné. To čemu člověk věří, to utváří jeho život. Věříte-li v dobro, budete ho i žít, věříte-li ve zlé...
-
Jak v zimě nepřijít o dobrou náladu
Lenka Spurná (Krones)||Blogy, Osobní rozvoj a podnikání, osobní rozvoj, péče o sebe
Se zimou přichází jeden důležitý úkaz, který hodně ovlivňuje naši náladu a energii. Asi tušíte, že je to kratší den. Čím...
-
Život ve své kráse 0
AnnaDzurejová||Osobní rozvoj a podnikání
Milé Ženy a Muži. Na své cestě za tím správním žitím, kterou jsem začala v roce 2014, jsem nasbírala...
-
Co jsem jedla celý den?
SoňaLamačová||Osobní rozvoj a podnikání
Ahojtee, dnes jsem si pro vás připravila blog o tom, co jsem jedla celý den. Často se mi stává,...
-
Neboj se být, kdo jsi.
MarkyVolf||Osobní rozvoj a podnikání
Neboj se být, kdo jsi.Neboj se říkat, co si myslíš.Neboj se stát za tím, čemu věříš.Neboj se prožívat, co...